ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:55

Enflasyon canavar olmaktan çıktı

Enflasyon canavar olmaktan çıktı


 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Enflasyonun bugün yüzde 6'lar seviyesine gelmiş olması Türkiye ekonomisi açısından bir tehdit olmaktan çıktığını gösteriyor'' dedi.
     Bakan Ergün, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına gerçekleştirilen ''Türkiye'nin İnsan Kaynağının Belirlenmesi'' projesinin sonuç raporunun tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bugün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendiren Ergün, enflasyonun Türkiye ekonomisinin uzun yıllardır mücadele ettiği bir konu olduğunu belirterek, enflasyonun dizginlendiğini ve bir ''canavar'' olmaktan çıktığını söyledi.
     Bununla birlikte enflasyonun kontrol altında tutulması gerektiğini, her an ''canavarlaşma'' potansiyelinin olduğunu ifade eden Ergün, ''Enflasyonun bugün yüzde 6'lar seviyesine gelmiş olması Türkiye ekonomisi açısından bir tehdit olmaktan çıktığını gösteriyor'' dedi.
     Ergün, enflasyon nedeniyle insanların satın alma güçlerini kaybetmekten kurtulduğunu, firmaların ve kişilerin daha uzun vadeli planlar yapabilme imkanına sahip olduklarını söyledi.
     Bakan Ergün, enflasyonun düşük olmasının, 2013 yılında ihracata dayalı büyüme devam edeceği gibi, iç pazara dayalı bir büyüme modelinin de tetiklenebileceğini gösterdiğini belirtti.
    
     -''Beklenen bir gelişmeydi''-
    
     Eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifadeye çağrılması ile ilgili bir soru üzerine de Ergün, ''Kamuoyunda yazılanlara, çizilenlere ve Çevik Bir'in mahkemedeki beyanlarına bakacak olursak, bu beklenen bir gelişmeydi'' diye konuştu.
     Türkiye'de bir dönemde yanlış işler olduysa ve yargı konusu haline geldiyse bu konuların kamuoyunda şüphe kalmayacak şekilde aydınlanması gerektiğini kaydeden Ergün, ''Türkiye'nin normalleşmesine işaret eden gelişmeler bunlar'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER