ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:05

"Enerji sektöründe arz güvenliğini sağlamalıyız"


 Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, enerji sektörünün sürdürülebilir kalkınmada stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Enerji sektöründe arz güvenliğini sağlamamız önem taşıyor." dedi.

Adil Konukoğlu, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen 'Güneydoğu Enerji Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri konumuna geldiğini söyledi. Artan nüfus, sanayileşme, şehirleşme ve küresel ticarete paralel olarak, enerji ihtiyacımızın da sürekli büyüdüğüne işaret eden Konukoğlu, Türkiye’nin özellikle elektrik ve doğalgaz talep artışı sıralamasında, dünyada Çin’den sonra ikinci ülke olduğuna dikkati çekti.

Konukoğlu, şöyle dedi: "Sürdürülebilir kalkınmada stratejik öneme sahip enerji sektöründe, arz güvenliğini sağlamamız önem taşıyor. Bunun için, yerli kaynaklara öncelik vererek, kaynak çeşitliliğini sağlamalı, yenilenebilir enerjinin payını ve enerji verimliliğini artırmalı, ithalatı azaltacak tedbirleri almalı ve böylece dışa bağımlılığı azaltmalıyız."

"KULLANILABİLİR VE UCUZ ENERJİ ÖNEMLİ"

Konukoğlu, Türkiye’nin enerji konusunda bugüne kadar üstüne düşeni yapmadığını belirterek, şunları kaydetti: "Önemli olan biz bundan sonra ne yapacağız, ne gibi tedbirler alacağız. Enerji ülkemizin geleceği için çok önemli. 2023 vizyonu, 2071 vizyonuna ulaşmamızda, kullanılabilir ve ucuz enerji olmadan hiçbir şey yapılamaz."

Almanya’nın elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamada güneş enerjisinden yararlandığına dikkati çeken Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim bir şeye dikkat etmemiz gerekiyor. 12 ay içerisinde ortalama 9 ayı güneş alan bir ülkede yaşarken; güneş enerjisini göz ardı etmemiz kadar, güneş enerjisini kullanmamamız kadar bir yanlış olamaz. Enerji politikalarında, enerji fiyatlandırmalarında güneş enerjisinin çok farklı şekilde değerlendirilmesi lazım."

Konukoğlu, Gaziantep’in 177 ülkeye ihracat yaptığına dikkati çekerek, "Bu şehirde enerji fiyatlarının ucuzlatılması için bize düşen görev neyse varız. Ama yalnızca fiyata bakmamamız lazım. Enerjiyi verimli kullanıyor muyuz, bunun hesabını sanayicinin iyi yapması lazım." şeklinde konuştu.

"ÇATILARI VE BİNALARIN YÜZEYİNİ GÜNEŞ PANELLERİYLE DÖŞEYELİM"

Sanayicinin, işletmenin inşasından itibaren doğru malzemeler kullanması ve sürekli enerji tasarrufuna önem vermesi gerektiğini ifade eden Konukoğlu, şunları kaydetti: "Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bütün işletmelerin çatılarının enerji panellerine dönüştüğünü görmek benim hayalim. İnşallah bunu bir gün gerçekleştiririz. Hiçbir şey yapmasak bile, kapımızın önündeki lambada güneşten yararlansak yine yeter. Doğal kaynakları kullanmamız lazım. Petrolü ne kadar azaltabilirsek, dışarıdan ithal ettiğimiz kömürü ne kadar azaltabilirsek, ülkemizin geleceğini torunlarımıza bırakabiliriz ve övünçle söyleyeceğimiz birçok şey olur. Rüzgarımızın, petrol yatağımızın ve kömürümüzün olmadığı, yalnızca güneşimizin olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Gelin el ele verelim. Evlerde ısıtma amaçlı en fazla güneş enerjisini kullanan şehirlerden biriyiz. Çatılarımızı ve binaların yüzeylerini güneş panelleri ile döşeyerek, kullandığımız enerjiyi de bu yoldan karşılayalım."

Açılış konuşmalarının ardından, foruma destek veren firmalara teşekkür plaketi sunuldu. Sanko Enerji’nin teşekkür plaketini de aynı zamanda Sanko Holding Yönetim Kurulu üyesi olan Adil Konukoğlu aldı.

'Türkiye Enerji Politikaları', 'Bölgemizde Enerji Sorunları ve Çözüm Önerileri', 'Alternatif Enerji Kaynakları, Kullanımı ve Enerji Verimliliği' konularında sunumlar yapılan foruma, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Onur Kurulu üyesi Ali Peri, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Halil Uğur da katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER