ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 13:21

Enerji Bakanı'ndan kömür açıklaması


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyada 50 milyar ton kömür tüketilirken, toplam kömür rezervi 14-15 milyar ton olan Türkiye'nin, kömürden enerji üretmiyor olmasının milli politikalarla da bağdaşmayacağını bildirdi.
    
Bakan Yıldız, Bursa-Keles Linyit Sahası'nda ''Termik Santral Kurma Şartlı Rödovans İhalesi'' sözleşme imza töreninde, çizdikleri enerji politikaları ve stratejileri çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının harekete geçirilmesinin söz konusu olduğunu söyledi.
    
1968'den itibaren kömürün dünya enerji portföyü içinde en yüksek oranına ulaştığına dikkati çeken Yıldız, ''Dünyanın komple enerji temininde kömürün dağılımı yüzde 30'lar civarında. Bu yaklaşık 1 yılda 7,5 milyar tonluk bir tüketim gerektiriyor. Bunun da yarısı Çin tarafından yapılıyor. Bize 'kömür kirli' demeleri için önce bunu dünyaya anlatmaları lazım. 50 milyar ton kömür tüketilirken, bizim toplam rezervimiz 14-15 milyar tonlara ulaşmamışken, bizim kömürden enerji üretmiyor olmamız milli politikalarımız da bağdaşmaz. İhalelerle beraber bunları birer bire ihaleye çıkıyoruz. Bundan sonra çıkacağımız yerde de var. Kütahya'da, Muğla'da farklı yerlerde bu modele devam edeceğiz'' diye konuştu.
    
Söz konusu modelin varlık satışı olmadığını, elektrik üretmek için termik santral kurma şartıyla kömür tedarikini sağlanmasına dayandığını vurgulayan Yıldız, yatırımcılara 30 yıl boyunca kömür sağlayacaklarını buna karşılık 5 veya 6 yıl sonra üretilen elektrikten de pay alınacağını bildirdi.
     Toplam elektrik üretimi içinde bugün yüzde 22-23'ler civarında olan kömürün payını 2023 yılında yüzde 30'lara çıkartmak istediklerini ifade eden Bakan Yıldız, ''Türkiye'deki kömürlerin yüzde 85-90'ı düşük kalorili kömürler. Böyle bir gerçek varken, bizim de bu gerçeğe uygun olarak çevreye saygılı, teknolojik gelişmeleri barındıran kömür santrali yapma ihtimalimiz var'' dedi.
    
     -''Kişi başına elektrik tüketimi artıyor''-
    
     Bakan Yıldız, Türkiye'nin dünyanın büyüme hızından daha hızlı büyüdüğünü, ülkenin enerji sektörünün ise Türkiye'den daha hızlı büyüdüğünü belirterek, şöyle devam etti:
     ''Ekonomik derinlik arttıkça, refah seviyesi geliştikçe kişi başına elektrik tüketimi de artıyor. Bundan dolayı da enerji sektörünün Türkiye'nin büyümesinden daha hızlı bir büyümeye ihtiyacı var. Bir yandan 25 yaşında 30 yaşında santrallerimiz var. Bir yandan bunların rehabilitasyonuyla ilgili diğer yandan yerlerine yeni santrallerin yapılmasıyla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bursa-Keles bu projeler gibi noktasal projelerin yanında Konya-Karapınar, Afşin-Elbistan gibi havza bazlı projelerimiz olacak. Bu iki hafta içinde bu manada adımlar atacağımız ve 2013'e daha pozitif gireceğimiz söylemeliyim.''
    
     -''3 proje kurulu gücün 50'de 1'ine karşılık geliyor''-
    
     Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aktaş da Türkiye'nin kurulu kapasitesinin 2012 yılı itibariye 56 bin 528 MW rakamlara ulaştığını, bunun da 280 milyar kWh enerji üretim kapasitesi anlamına geldiğini söyledi.
     Türkiye'nin 2010'da 213 milyar, 2011'de ise 228 milyar kWh enerji tükettiğini, bu yıl sonunda ise bunun 241 milyar kWh olacağını bildiren Aktaş, enerjide yüzde 8,5-9'luk büyümenin söz konusu olduğunu dile getirdi.
     Aktaş, Türkiye'nin 2000'li yıllarda kişi başı elektrik tüketiminin 1.950 kWh olmasına karşın, bugün 3 bin 300 kWh olduğuna dikkati çekerek, bu büyüme rakamlarının yeterli olmadığını, hedeflerinin bu rakamı 4 kat daha arttırmak olduğunu söyledi.
     2023 hedefleri doğrultusunda kurulu kapasitenin 100 bin MW olmasının hedeflendiğini anımsatan Aktaş, bu kapasitenin yüzde 30'unun kömüre dayalı santrallerden oluşmasının planlandığını bildirdi.
     Mevcut rezervleri masaya yatırdıklarını ve aralıklarla ihaleler gerçekleştirerek bu doğrultuda adımlar attıklarını ifade eden Aktaş, ''Mayıs adında Adana-Tufanbeyli, Ağustos ayında Soma ve şimdi Bursa'daki sahalarla birlikte 3'ünün kapasitesi bin 320 MW, Türkiye'deki kurulu kapasitenin 50'de 1'ine karşılık geliyor. 3,5 milyar dolar özel sektör yatırımı gerçekleşmiş olacak ve yaklaşık 4 bin 500-5 bin kişi de doğrudan istihdam edilecek. Bunun sonucunda da 8,6 milyar ile 9 milyar kWh arasında enerji üretimi gerçekleşmiş olacak'' diye konuştu.
     Söz konusu 3 projeden 336 milyon lira gelir elde edeceklerini bildiren Aktaş, bu gelirleri de yine yeni sahaların geliştirilmesine harcayacaklarını söyledi.
    
     -''Proje bölgede işsizliği azaltacak''-
    
     Çelikler İnşaat ve Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik ise Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu anımsatarak, bu büyümenin enerji açığı oluşturduğunu, yerli kaynaklara yaptıkları yatırımlarla açığı giderme noktasında hareket ettiklerini dile getirdi.
     Yatırımların hem bölge ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Çelik, söz konusu yatırımın bölgede faaliyet gösteren esnafların da işini arttıracağını ve dolaylı olarak işsizliği de azaltacağını kaydetti
     Konuşmaların ardından Bursa-Keles Linyit Sahası'nda ''Termik Santral Kurma Şartlı Rödovans İhalesi'' sözleşme imzalandı. İmzayla bölgeye 270 MW kapasiteli termik santralin kurulması planlanıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER