ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 12:17

En pahalı şehirler o ülkede!


Çin ve bölgesinde son dönemde yapılan bir araştırmaya göre, Çin'in büyük şehirleri Asya'da yaşayan yabancılar için en pahalı şehirlerin başında geliyor.
    
ECA Uluslararası adlı insan kaynakları şirketinin araştırmasında, bölgedeki en pahalı 50 şehirden 16'sının Çin'de olduğu belirtildi.
    
Bu şehirlerin yabancılar açısından pahalı hale gelmesinin önemli nedenlerinden birinin, ''Güçlü yerel para birimi'' olduğu ifade edilen araştırmada, Çin'in Başkenti Pekin'in 4 Japon şehrinin ardından ''Asya'nın beşinci en pahalı şehri'' olduğu bildirildi. Pekin aynı listede geçen yıl yedinci sırada yer alıyordu. Pekin'in dünya sıralamasında ise 35. sıradan 22. sıraya yükseldiği kaydedildi.
    
Araştırmaya göre, Asya'nın en pahalı altıncı şehri Güney Kore'nin Başkenti Seul, yedinci şehri ise Çin'in ekonomi devi Şanghay oldu.
    
Asya'nın büyük finans merkezlerinden olan Şanghay'da başkent Pekin gibi pahalılıkta sıçrama yaparak dünya genelinde 41. sıradan 26'ıncılığa yükseldi.
    
Araştırmayı yapan kuruluşun yılda iki kez bu şekilde araştırma yaptığı belirtilirken, günlük ürünler başta olmak üzere 400'den fazla yerde yabancıların tüketim alışkanlıkları değerlendiriliyor.
    
Kuruluş, motorlu taşıt, eğitim ve ikame unsurlarının bu alanda değerlendirilmediğini, zira ''expat'' statüsünde bu ülkelere gelen yabancıların iş paketlerinde bunların olduğu ve bu unsurların eklenmesi durumunda bedellerde büyük değişiklikler olabileceğini kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER