ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ekim 2014 Perşembe 10:37

Emekliye eşit zam Meclis'te

Emekliye eşit zam Mecliste

TAKVİM'in gündeme getirdiği 'emekliye eşit zam', yasa teklifine dönüştü. Yasa çıkarsa tüm emekliler aynı oranda zam alacak


'Emekliye eşit zam' yasa teklifine dönüştü.

Emeklilere eşit zam konusu, Meclis gündemine geldi. 'Emekliye eşit zam' yasa teklifine dönüştü. Takvim'in haberine göre, Meclis'e sunulan kanun teklifi yasalaşırsa; emekli maaşlarına yapılacak zamlardan bütün emekliler aynı ölçüde yararlanacak. Emekli maaş artışları, enflasyon rakamlarındaki artış ile sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla gelişme hızı toplamına göre hesaplanacak. İşçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları en düşük dereceli devlet memuru aylığından düşük olamayacak. Kanun teklifi Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya'nın imzasını taşıyor. Teklif, emeklilere yönelik sadece zam düzenlemesini içermiyor.

TEKLİFTE İKRAMİYE DE VAR

Teklif yasalaşırsa; emeklilere yılda 2 kez dini bayramlar öncesi, birer maaş ikramiye ve her yıl bir kereye mahsus yakacak yardımı verilecek. Ayrıca çalışmak zorunda olan emeklilerden devletin Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) adı altında yaptığı kesinti kaldırılacak.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER