ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 15:46

Emeklilik Fonları Yönetmeliği değişti


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Emeklilik Yatırım Fonları Kuruluş ve Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Hakkındaki Yönetmeliği yürürlükten kaldırdı. Yeni yönetmeliğe göre faizsiz fonlar da kullanılabilecek.

SPK'dan yapılan yazılı açıklamada, emeklilik yatırım fonlarının portföyünde alınabilecek varlıklar çeşitlendirildi. Bu kapsamda bireysel emeklilik yatırım fonlarının altın fonları, kira sertifikası fonları ve fon sepeti fonları gibi yeni portföy yapıları ile kurulabilmesine, ayrıca mevcut fonlarında bu ürünlere yatırım yapabilmesine imkan sağlandı. Böylece yeni düzenleme ile faizsiz enstrümanlardan oluşan yatırım fonlarının kurulması mümkün hale geldi. YSPK açıklamasında yönetmelikteki yenilikler şöyle sıralandı:

*Bireysel emeklilik sisteminin gelişimine katkı sağlamak ve emeklilik yatırım fonlarının maliyetlerini azaltmak için, yatırım fonlarından alınan kurul kayıt ücreti, emeklilik yatırım fonları için yüzde 40 oranında azaltılarak yüz binde 3’e indirildi.

*Devlet katkısının değerlendirileceği katkı fonlarından, yine sisteme gereken desteği sağlamak amacıyla kurul kayda alma ücreti alınmamasına karar verildi.

*Yıllık net getirisi ait olduğu fon grubunun yıllık ortalama net getirisinin altında kalan bireysel emeklilik fonlarının yönetiminin belirlenecek kriterler çerçevesinde başka portföy yönetim şirketine devrinin kurul tarafından talep edilebilmesine ilişkin düzenleme yapılmış olup, bu düzenleme ile portföy yönetiminde rekabetin ve performansın artırılması, katılımcıların elde ettikleri getirinin ise artırılması hedeflendi.
*Emeklilik yatırım fonların maliyetlerinin azaltılmasını ve kamunun etkin bir şekilde aydınlatılmasını sağlamak amacıyla, emeklilik şirketlerinin yatırımcılarını bilgilendirmelerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nu kullanmalarına imkân tanındı.

*Başvuru süreçlerinin basitleştirilmesi ve kısaltılması amacıyla emeklilik yatırım fonlarının kuruluş ve kayda alma başvurularının birlikte değerlendirilip sonuçlandırılmasına imkân sağlanmış, bu sayede emeklilik yatırım fonlarının katılımcılara sunulma süreci hızlandırıldı.

*Yönetmelikte belirlenen esaslar çerçevesinde fon portföyünün mevduat-katılma hesaplarında değerlendirilebilecek oranı yüzde 25’e, tek bankada değerlendirilebilecek oran ise yüzde 6’ya çıkarıldı.
*Fon hesap ve işlemlerinin yıllık dönemler itibarıyla bağımsız dış denetime tabi tutulması öngörüldü.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER