ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 13:41

"Elektrikte kayıp kaçağın yüzde 20'si DEDAŞ hatlarından kaynaklanıyor"

"Elektrikte kayıp kaçağın yüzde 20si DEDAŞ hatlarından kaynaklanıyor"


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde elektrik kayıp-kaçak kullanımında yüzde 73'lük oran ile ilk sırayı alan Şanlıurfa’daki kayıp kaçağın aslında bir kısmının DEDAŞ’ın hatlarından kaynaklandığı ileri sürüldü. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin (ŞUTSO), kayıp kaçağın yüzde 20’sinin hatlardan kaynaklandığını kanıtlayabileceğini söyledi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin ticaret odasına başkanlık yaptığı 4 yılı değerlendirdi. Yaptığı hizmetleri 150 sayfalık kitapta birleştiren Ertekin, faaliyetleri basın mensupları ile paylaştı. Yatırım, istihdam, sosyal sorumluluk, OSB’deki yatırımlar, ilin elektrik sorunu, elektrik faturalarındaki adaletsizlik ve bayan istihdamından yöresel 24 yemeğin tesciline kadar birçok konudaki faaliyetlerini tek tek anlatan Ertekin, adeta yüz kızartıcı suç kabul edilen elektrikteki kayıp kaçak oranı ile ilgili ilginç bir iddiada bulundu. Yüzde 73 kayıp kaçak oranının halktan bilinmemesi gerektiğini savunan Ertekin, kayıp kaçağın yüzde 20’sinin de DEDAŞ’ın hatlarından kaynaklandığını öne sürdü.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde elektrik kayıp kaçak oranının yüzde 73 civarında olduğunu hatırlatan Ertekin, Şanlıurfa için de bu oranın yüzde 73 olarak açıklanmasının doğru olmadığını, aslında oranın yüzde 51'in altında olması gerektiğini savundu. Ertekin, bunu şöyle açıkladı: "Özellikle şehrimizde enerji kullanımı çok olduğu için trafolara çok elektrik gidiyor. Aslında oran olarak bu kadar kayıp enerjimiz söz konusu değil. Resmi kayıtların en az yüzde 20'si enerji hatlarının kendisinden kaynaklanıyor. Herkes kuruşu kuruşuna elektriğini ödese dahi, yüzde 20 hatlardan kaynaklanan problem var. Dolayısıyla Şanlıurfa'nın kayıp kaçak oranı yüzde 50 civarındadır. İsteyene de bu durumu ispat edebiliriz. Tabi ki biz de kayıp kaçağı tasvip etmiyoruz, ancak böyle de bir problem var."

Hatların dışında kaynaklanan kayıp kaçak oranının da ilerleyen zamanlarda düşeceğini ifade eden Ertekin, kaçak elektriğin önemli bir kısmının sulama kuyularından kaynaklandığını, bu sorunun fiyatlardaki iyileştirme ile çözüleceğini açıkladı. Bölgede sulamada kullanılan enerji fiyatlarının düşürülmesi için talepte bulunduklarını açıklayan Ertekin, yakın zamanda bu konuda düşüş olmasını beklediklerini dile getirdi.

ŞANLIURFA’DA 2 BİN 800 ŞİRKET KURULDU

ŞUTSO Başkanı Ertekin, 2009–2013 yılları arasında gerçekleştirilen hizmetleri de sıraladı. Süreçte 2 bin 800 şirketin kurulduğunu dile getiren Ertekin, bu süre zarfında 13 bin kişiye hizmet verdiklerini kaydetti. Ertekin Şunları söyledi: “Öncelikle şunu belirteyim ki bizler üyelerimize en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz. Bu minvalde yaptığımız çalışmalarda, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda 2009–2013 yılları arasında 2 bin 800 şirket kurulunu gerçekleştirilmiştir. 13 bin 96 faaliyet belgesi verilmiştir. 50 bin 508 oda kaydı verilmiştir. 66 bin 667 Ticari Sicil Gazetesi sureti verilmiştir. 17 bin 500 menşe belgesi verilmiştir. 821 kapasite raporu düzenlenmiştir. Böylece 154 bin 902 kişiye hizmet verilmiştir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER