ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:34

Elektrik Üretim AŞ’ ye 'borcunu öde' tavsiye kararı alındı


Kamu Başdenetçiliği Kurumu, Ustaş-Asansör ve Yapı Endüstrisi AŞ’nin Elektrik Üretim AŞ’ den tahsil edemediği 280 bin TL tutarın ödenmesi için tavsiye kararı aldı.

Şikayetçi Ustaş-Asansör ve Yapı Endüstrisi AŞ, Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğü nezdinde Kangal ve Çatalağzı Termik Santralleri Yük ve İnsan Asansörleri Revizyon işini yapılan ihale işini yüklendi. Şikayetçi kurum, ilgili işleri teslim etmesine rağmen 280 bin TL tutarında ilave işe ilişkin bedeli tahsil edemediğini belirtti. Şirket, ayrıca belirtilen ihale dolayısıyla verilen 6 bin 353 bin TL tutarında nakit teminatı geri alamadığını ve 25 bin 800TL tutarında kesin teminat mektubunun iadesinin gecikmesi nedeniyle ilgili bankaya yıllarca komisyon ödediğinden dolayı mağduriyet yaşadığını iddia etti.

Ustaş-Asansör ve Yapı Endüstrisi AŞ, kanuni süreler içinde başvurunun tüketildiği gerekçesi ile Kamu Başdenetçiliği Kurumu’na müracaatta bulundu. Şikayetçi kurum, Kamu Başdenetçiliği Kurumu’ndan zararlarının yasal faizi ile ödenmesini talep etti.

Gerekçelerle ve dosya kapsamına göre şikâyetin kısmen kabul eden Kamu Başdenetçiliği Kurumu, şikâyetçi tarafından yapılan 280 bin TL ilave işlere ilişkin alacağının ödenmesi, tamamlanan işe ilişkin 25 bin 800 TL tutarında kesin teminat mektubunun iadesinin gecikmesi nedeniyle bankaca tahsil edildiği iddia edilen masrafların yasal faizi ile birlikte taraflarına ödenmesi talebinin incelenmesi, Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğü tarafından gelir kaydedilen 6 bin 353 TL tutarındaki nakit teminatın geç iade edilmesi ve iade miktarına göre idareye teminatın yasal mevzuat çerçevesinde yeniden hesaplanarak ilave gecikme parası ödenmesi tavsiye kararını aldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER