ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2013 Pazar 12:02

Elektrik tüketimi rekora gidiyor


Havaların soğumasıyla artan elektrik tüketimi, yeni bir rekorun eşiğine geldi. Doğal gazda tüketim rekorunun kırıldığı 10 Aralıkta, aynı zamanda bu yıl ki günlük elektrik tüketimi rekoru sonrasındaki en yüksek seviyeye ulaşıldı. Elektrikteki günlük 762 milyon 329 kilovatsaatlik tüketim, rekorun ardından geçen 103 günün zirve noktası oldu.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş verilerine göre, elektrik tüketimi bu yıl en yüksek seviyeye ağustos ayında ulaştı. Yüksek hava sıcaklığı nedeniyle klima kullanımının artması ve soğutma ihtiyacı beraberinde elektrik tüketiminin yükselmesini getirdi. Böylece elektrik tüketimi 29 Ağustosta 772 milyon 150 bin kilovatsaate çıktı.
Hava sıcaklıklarının düşmesine paralel olarak elektrik tüketimi de azalmaya başladı ve 29 Ağustosta ulaşılan elektrik tüketimi yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Eylül ayının ikinci yarısında günlük elektrik tüketimi 700 milyon kilovatsaatin altına inerken, en yüksek günlük elektrik tüketimi 738 milyon 240 bin kilovatsaat olarak gerçekleşti.
Günlük elektrik tüketimi en düşük seviyeyi ise ekim ayında gördü. Uzun Kurban Bayramı tatilinin ilk günü olan 15 Ekimde elektrik tüketimi 410 milyon 928 bin kilovatsaate geriledi. Günlük elektrik tüketiminin ekim ayında ulaştığı zirve noktası 686 milyon 383 bin kilovatsaat oldu.

Kasım ayında ise günlük elektrik tüketimi yeniden 700 milyon kilovatsaatin üzerine çıktı. Özellikle ayın ikinci yarısında artış eğilimine geçen elektrik tüketimi bu ayda en yüksek 715 milyon 829 bin kilovatsaat değerini gördü.
Kış soğuğunun kendini iyiden iyiye hissettirdiği aralık ayında elektrik tüketimi belirgin bir biçimde arttı. Doğal gazda tüketim rekorunun kırıldığı 10 Aralıkta, aynı zamanda bu yıl ki 772 milyon 150 kilovatsaatlik günlük elektrik tüketimi rekoru sonrasındaki en yüksek seviyeye ulaşıldı. Elektrikteki günlük 762 milyon 329 kilovatsaatlik tüketim, rekorun ardından geçen 103 günün zirve noktası oldu.

- Dış alım miktarı da arttı

Öte yandan, havaların soğumaya başladığı günlerde elektrikte dış alım miktarı da artış gösterdi.
Bu yılın günlük elektrik tüketim rekorunun kırıldığı 29 Ağustosta elektrikteki dış alım 20 milyon 667 bin kilovatsaat olarak gerçekleşirken, 10 Aralıkta bu rakam 27 milyon 208 bin kilovatsaati buldu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER