ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 12:50

Elektrik faturasında rahatlatan karar

Elektrik faturasında rahatlatan karar


Erzincan'da bir sanayici 66 bin liralık elektrik faturasındaki 7 bin liralık kayıp kaçak bedeli için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, bedelin hukuksuz alındığına karar vererek, faiziyle birlikte iş adamına geri ödenmesine karar verdi. Davayı açan sanayici Hacı Dalar, elektrik faturasındaki 7 bin liralık kayıp kaçak bedelinin küçük işletmeler için büyük rakam olduğuna dikkati çekerek, "Bu uygulama bizim gibi işletmelerin büyümesini engelliyor. Şimdi de geriye dönük ödediğim kayıp kaçak bedellerini almak için dava açacağım." dedi.

Erzincan’da Hacı Dalar(44) isimli sanayici; 66 bin liralık elektrik faturasındaki 7 bin liraya yakın kayıp kaçak bedeli için Erzincan 2. Asliye Mahkemesi’nde, Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye karşı kayıp kaçak bedelinin reeskont faiziyle birlikte geri ödenmesi için dava açtı. Mahkeme bilirkişiden rapor istedi ve bilirkişi kayıp kaçak elektrik bedelinin haksız ve hukuka aykırı olduğu yönünde rapor verdi. Bilirkişi raporunu dikkate alan mahkeme 12 Aralık 2012 tarihinde davanın kabulüne ve kayıp kaçak elektrik bedelinin Aras Elektrik AŞ tarafından faiziyle geri ödemesine karar verdi.

Mahkeme süreci hakkında bilgi veren iş adamı Hacı Dalar, tesisine gelen 66 bin liralık faturası içinde 7 bin liralık kayıp kaçak bedeli olduğunu gördüğünü, bu alınan bedelin hukuki olup olmadığını araştırdığını ve geri alınabileceğini öğrendiğini belirterek, " Mahkemeye bu bedelin geri iadesi için dava açtık. Çünkü bu bedel bizim gibi işletmeler için çok büyük, gözardı edilebilecek bir rakam değil. Bundan sonra ödemeyeceğimiz için mutluyuz. Geriye dönük ödediğimiz rakamların iadesi içinde yeni bir dava daha açacağız." dedi.

Elektrik faturasında kayıp kaçak bedelinin gösterilmediğini de anlatan Hacı Dalar, " Faturada gösterilmeyen bir bedel bizden gizli bir şekilde alınıyor. Başkasının suçu neden genele mal ediliyor. Dürüst vatandaşın suçu ne? Bu soruna kökten çözüm bulunmalı." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER