ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 16:45

Elektriğinin yüzde 4'ü tavuk gübresinden üretilecek

Elektriğinin yüzde 4ü tavuk gübresinden üretilecek


 Afyonkarahisar’da tavuk gübresinden elektrik ve ısı üretecek olan Türkiye’nin ilk biyogaz enerji santrali olan Afyon Biyogaz Enerji Santrali, ilin elektrik ihtiyacının yüzde 4'ünü karşılayacak.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar için hem çevre kirliliğini önlemek hem de Afyonkarahisar’ın enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayacak tesis inşaatında incelemelerde bulundu. Afyon Biyogaz Enerji Santrali hakkında firma ortaklarından Şükrü Genelioğlu tesisle ilgili bilgi verdi.

Genelioğlu, "Afyonkarahisar Sülümenli Belediyesi yolu üzerinde yapımı devam eden santralin tamamlanmasından sonra tavuk gübresinden saatte 4 megavat elektrik ve bin 100 kilovat ısının yanı sıra 35 ton katı, 45 ton sıvı olmak üzere tarımda kullanılmaya uygun kokusuz gübre üretilecek. Aynı zamanda santralin faaliyete geçmesinden sonra günlük 140 ton organik hammadde işlenerek 9 bin metreküp biyogaz elde edilecek. " dedi.

İrfan Balkanlıoğlu da böyle bir tesisin faaliyete girmesinin son derece önemli olduğunu söyledi. Balkanlıoğlu, “Daha az maliyetle elektrik kullanmak ve çevre kirliliklerinin önüne geçilmesinde büyük bir katkı sağlayacağına inandığım Afyon Biyogaz Enerji Santrali'nin yapılmasında sayısız fayda görüyorum. Çevre kirliliğiyle birlikte, enerji ve tarımda kullanılabilecek gübre olarak üretilmesi de oldukça önemli. Santralin ilimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER