ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 17:27

Elbistan'da kayısıyı don vurdu


Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi ve çevresinde 23 Nisan gecesi sıfırın altına düşen sıcaklık, kayısı ağaçlarının zarar görmesine neden oldu.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, hava sıcaklığındaki ani düşüş nedeniyle bölgede bulunan çiçek açmış kayısı ağaçlarının büyük bir bölümünü don vurduğunu söyledi. Başkan Bulut, “Yaşanan talihsizlik üzüntü verdi. TARSİM’den sigortalı olanlar zarar tespitlerini yaptırsınlar.” dedi.

Yaşanan don olayı için Elbistan Ziraat Odası Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Başkan Mehmet Ali Bulut, bölge kayısı üretimi adına son yılların en şanssız dönemini bir kez daha yaşadıklarını dile getirdi. Başkan Bulut, yaptığı kamuoyu bilgilendirmesinde şunları söyledi: “Ne yazık ki bu yıl da kayısı üretiminde şanssızlık yaşadık. 19 Nisan'da başlayan dolu yağışı ve 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gece sıcaklığın eksi 3’e düşmesi nedeniyle açan kayısı çiçeklerini don vurdu. Uzmanların görüşü eksi 3 derecede bile çiçek açmış meyve ağaçlarının olumsuz etkileneceği yönünde. Bölge çiftçimize büyük geçmiş olsun. Büyük üzüntü içindeyiz. Elden gelen bir şey yok.” dedi.

Kayısıdaki zararın net olarak belirlenemediğini kaydeden Başkan Bulut, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye genelinde olduğu gibi bizim bölgemizde de hava sıcaklıklarının bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kayısı ağaçları önceki yıllara oranla daha erken çiçek açtı. Geçtiğimiz yıllarda da nisan ayının sonuna doğru hava sıcaklıklarının eksi değerlere düşmesi nedeniyle kayısı ağaçlarını don vurmuştu. Yine böyle bir şey olmasından korkuyorduk. Kayısı ağacı çiçeklerini açtıktan sonra gelen dönem en nazik olduğu dönemdir. 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gece yaşanan eksi sıcaklık değerleri kayısı ağaçlarına büyük oranda zarar verdi. Yaşanan don olayı nedeniyle kayısı rekoltesinde önemli oranda düşüş yaşanacaktır. Bu da kayısı fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Bu zarar sadece kayısı üreticisini değil aynı zamanda bölge tarımındaki üretimini de çok olumsuz etkiledi. Tek teselli sigortalı olan üreticilerin bir an önce tespit yaptırarak zararlarının karşılanmasını sağlamasıdır. Bir hafta içerisinde ilgili sigorta firmalarına müracaat etmeleri gerekiyor.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER