ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 20:58

Elazığ'da biçerdöver kursu

Elazığda biçerdöver kursu


Elazığ İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği sonucu 'Biçerdöver Operatörleri Yetiştirme Kursu' açıldı. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından iki öğretici görevlendirilen kursta 21 kişiye eğitim verilecek.

Elazığ İl Tarım Müdürü Ahmet Kaygusuz, yaptığı açıklamada, amacın; Elazığ ve çevre illerde biçerdöver operatör belgesi bulunmayan biçerdöver kullanıcılarını belge sahibi yaparak, biçer döverlerdeki dane, sap ve saman kaybının azaltılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Kaygusuz, biçerdöver belgesi bulunan operatörlerce hasat yapılan alanlarda dane kayıp oranı en asgari seviyede iken, belgesiz operatörlerce hasat edilen alanlarda ise bu oranın yüksek seviyelerde olduğunu ifade etti. Kaygusuz, bu seneki hedefin, operatör belgesi olmayan sürücülerin operatörlük belgesi almalarını sağlayarak, milli ekonomiye katkı sağlayıp, aynı zamanda cezalandırılmalarının da önüne geçmek olduğunu belirtti.

Kaygusuz, bugünkü eğitimin, Elazığ merkeze bağlı Gözebaşı köyünde biçerdöver makinası üzerinde 21 kişilik kursiyere, iki öğretici tarafından uygulamalı olarak yaptırıldığını söyledi. Kaygusuz, "Uygulamalı olarak gösterilen bu eğitimde, hocalarımız tarafından biçerdöverde bulunan bütün parçaların tanıtımı kursiyerlere biçerdöver makinesi üzerinde gösterilerek, özellikle hasatta meydan gelen dane ve sap kayıplarının yüzde 80-90’a sebebiyet verdiği kısım olan biçme düzeni tertibatının düzgün bir şekilde ayarlanarak, bu kayıpların yüzde 1 oranına düşürülmesinin sağlanması ve biçme düzeni içinde yer alan tabla, dolap, bıçak ve tabla helezonunun ayarları gösterildi." dedi.

Dövme düzeni içinde yer alan batör, kontrbatör, yöneltme tamburu gibi kısımlar ile ayırma düzeni ve temizleme düzenindeki parçalarının nasıl ayarlanacağının gösterildiğini kaydeden Kaygusuz, "İl Müdürlüğü, 2005 yılında açılan ilk kurstan itibaren 2007-2009-2010 ve 2011 yıllarında toplam 5 kurs açılmış olup, 81 kursiyere belge vermiştir." diye konuştu.

Elazığ ve çevre illerde biçerdöver operatör belgesi bulunmayan biçerdöver kullanıcılarının belge sahibi olmaları, bu belge ile ehliyet almalarının sağlanacağını ifade eden Kaygusuz, "Sonuç olarak biçerdöver operatörlerimizce yapılacak olan hububat hasadında dane, sap ve saman kaybının azaltılması sağlanıp, milli ekonomiye katkı sağlanacaktır." şeklinde açıklamada bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER