ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 17:54

Ekonomisi büyüse de işsizlik maaşı başvuruları artıyor

Ekonomisi büyüse de işsizlik maaşı başvuruları artıyor

ABD'de ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı geçen hafta beklentilerin üstünde artarak 287 bine yükseldi.


ABD'de ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı geçen hafta beklentilerin üstünde artarak 287 bine yükseldi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre, geçen hafta işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı bir önceki haftaya kıyasla 3 bin kişi artarak 287 bine çıktı. İşsizlik maaşı başvurularının 280 bin düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise 281 bine geriledi. Buna karşın, süregelen işsizlik başvuruları 2 milyon 351 binden 2 milyon 384 bine çıktı. Öte yandan, bir önceki haftanın işsizlik maaşı başvuruları 283 binden 284 bine revize edildi.

Ekonomistler ne diyor

Ekonomistler, işsizlik maaşı talebinin kriz öncesi seviyelerde seyrettiğini ve bunun istihdam sektöründeki güçlenmenin tamamlanmak üzere olduğuna işaret ettiğini belirtiyor.

ABD Merkez Bankasının (Fed) dün biten toplantısının sonuç bildirisinde de iş gücü piyasasının güçlü istihdam artışı ve düşen işsizlik oranıyla iyileştiğinin altı çizilmiş, istihdam sektöründe kullanılmayan iş gücü kaynaklarının kademeli olarak azaldığı ifade edilmişti.

ABD'de işsizlik oranı eylül ayında son altı yılın en düşük seviyesi olan yüzde 5,9'a gerilemişti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER