ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 14:28

Ekonomik kriz euro bölgesini rayında


Uluslararası Para Finans Enstitüsü (IIF) Başkanı Charles Dalara ile Avrupa Merkez Bankası Yürütme Kurulu üyesi Jöng Asmussen, Euro Bölgesi’ne çok önemli etkiler yapma tehlikesi bulunduğundan Güney Kıbrıs’taki ekonomik krizin küçümsenmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Rum Alithia gazetesi, “Kıbrıs Euro Bölgesini Rayından Çıkartabilir” başlıklı haberinde Dalara ile Asmussen’in bu uyarılarının Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Scheauble’nın Güney Kıbrıs’ın finanse edilmesi ile Rum ekonomik krizinin Euro Bölgesi’ne yapabileceği etki derecesiyle birleştirmesinin hemen akabinde gündeme geldiğine dikkat çekti.

Habere göre Dalara Brüksel’de Eurogroup yetkilileriyle Güney Kıbrıs’ı görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada küçük ölçekli olmasına karşın Rum tarafındaki ekonomik krizin Euro Bölgesi’nde yeni bir istikrarsızlığı tetikleyebileceğini söyledi. Asmussen ise Reuters’e yaptığı açıklamada Güney’deki finans sorunlarının küçümsenmemesi gerektiğini çünkü halen kırılgan olan Euro Bölgesi’ne güveni rayından çıkartabileceği uyarısında bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER