ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2014 Çarşamba 12:42

Ekonomik işbirliğine hazır

Ekonomik işbirliğine hazır

Makedonya'nın Türk kökenli Devlet Bakanı Furkan Çako, Kocaeli Valiliğini ziyaret etti.


Valilik tören alanında Vali Yardımcısı Mustafa Güni'nin karşıladığı Çako, polis merasim birliğini selamladıktan sonra anı defterini imzaladı.

Guni ile bir süre basına kapalı görüşen Çako, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, eylülde düzenlenecek Türkiye-Makedonya İş Forumu'yla ilgili bilgi vermek için Türkiye'ye 20-23 Ağustos'u kapsayan resmi ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Makedonya ile Türkiye'nin siyasi ilişkilerinin yüksek düzeyde devem ettiğini belirten Çako, ilişkileri ticari ve ekonomik alanda da geliştirmeleri gerektiğini kaydetti.

Ekonomik işbirliği geliştirilmeli

Çako, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 500 milyon dolar civarında olduğuna dikkati çekerek, "Siyasi ilişkilerimiz çok güzel seyretmekte, yalnız ticari anlamda geride kaldığımızı düşünüyoruz. Türkiye'nin son dönemde göstermiş olduğu ekonomik gelişmeleri Makedonya'ya yansıtmak istiyoruz" diye konuştu.

Makedonya'da yatırım yapmak isteyenlere çeşitli imkanlar sağladıklarını vurgulayan Çako, özellikle enerji ve inşaat sektörlerinde yatırımlar yapılabileceğini ifade etti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER