ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 12:03

Ekonomi patronları bir araya geldi

Ekonomi patronları bir araya geldi


Türkiye’yi Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın temsil ettiği `Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan İş Forumu (TAG-İF) 3. Dönem Toplantısı” başladı. Azerbaycan’ın güneyindeki turizm beldesi Gebele’de yapılan toplantıya söz konusu üç ülken çok sayıda iş adamı katılıyor.

Bölge ekonomisini canlandırmak ve karşılıklı işbirliği imkânları oluşturmak amacıyla yapılan toplantıda, Azerbaycan heyetine Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, Gürcistan’a ise Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı George Kvirikaşvili başkanlık ediyor. Toplantı Azeri Bakan Mustafayev’in açılış konuşması ile başladı. Mustafayev, konuşmasında Kafkaslardaki ekonomik işbirliğinin, bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Daha sonra kürsüye gelen Zafer Çağlayan ise söz konusu ülkeler arasında ticaret hacminin arttırılması amacıyla yapılabilecek işbirliklerine vurgu yaptı. Çağlayan, dünyanın içinde geçtiği son yüz yılın en büyük ekonomik krizine adeta kafa tutan üç ülkenin birlikteliğine dikkat çekerek, işbirliğinin önemini vurguladı. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan ekonomisinin büyüdüğünü dile getiren Çağlayan, ekonomik işbirliğinin iş adamlarının ticaret alanının geliştireceğini beyan etti.
Gürcü Bakan Kvirikaşvili de ülkesinin ekonomik verilerini dile getirerek, üçlü işbirliğinin önemine işaret etti.

TAG-İF’in ilk toplantısı Şubat 2012’de Tiflis’te, ikinci toplantısı ise aynı yıl Haziran ayında Kars’ta yapılmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER