ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 12:27

Ekonomi Bakanı'ndan umutlu açıklama


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Kasım ayına ilişkin ihracat rakamları ile ilgili, ''Son 12 aylık ihracat bizim de beklentilerimizin ötesinde, 152,5 milyar dolar. Bu Cumhuriyet tarihinde bir ilk. '152,5 milyar kere maşallah' diyoruz. Allah nazardan korusun'' dedi.
    
Çağlayan, ''2. Orta Doğu-Kuzey Afrika Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı''nın açılışında yaptığı konuşmada, böylesine önemli ve anlamlı bir toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
    
Türkiye'nin kriz ortamında büyük bir sınavdan başarıyla geçtiğini belirten Çağlayan, ''Yiğidin hası, yiğidin iyisi zor günlerde belli olur. Dünya ekonomisinin buhrandan geçtiği, Avrupa ekonomisinin ciddi sıkıntılardan geçtiği, dünyanın birçok ülkesinde büyüme kelimesinin unutulduğu, daha az büyüme hesaplarının yapıldığı, her iki gençten birinin işsiz olduğu, her 4 insandan birinin işsiz olduğu bir Avrupa'nın bulunduğu bir dönemde 'Durmak yok, yola devam' diyoruz'' ifadesini kullandı.

Çağlayan, Türkiye'ye bu başarıyı yaşatan Türk iş dünyasına da teşekkürlerini iletti.
    
     -''Allah nazardan korusun''-
    
     Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Kasım ayına ilişkin ihracat rakamlarını değerlendiren Çağlayan, Kasım 2012'de ihracatın 13,8 milyar dolara ulaştığını kaydederek, bu başarıda Türk iş dünyasının imzasının olduğuna dikkati çekti.
     Son 12 aylık verilere göre 152,5 milyar dolara çıkan ihracat rakamının beklentilerin ötesinde gerçekleştiğini belirten Çağlayan, ''Cumhuriyet tarihinde bir ilk. '152,5 milyar kere maşallah' diyoruz. Allah nazardan korusun. Artık bu rakam tarihe geçti'' dedi.
     İhracatta gelinen noktanın gösterdikleri çabanın bir sonucu olduğunu dile getiren Çağlayan, ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.
     Yıl başında Orta Vadeli Program'da (OVP) hedefin 148,5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, bu hedef belirlendiğinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin kendisine hedeflerinin 150 milyar dolar olduğunu ifade ettiğini, kendisinin de ''Allah razı olsun'' diye karşılık verdiğini aktardı.
     2001 krizinin yaşandığı dönemde Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı iken 2023 yılı hedefi için 250 milyar dolarlık ihracat rakamını telaffuz ettiğini kaydeden Çağlayan, ''Ama kabahat benim değil. O günün şartları, ekonomik ve siyasi yapısı. Şükürler olsun ki bugün 500 milyar doları konuşuyoruz. Şimdi görüyoruz ki bu gidişat, doğru bir gidişat ve bu gidişat bizi 2023 yılında 500 milyar dolara rahat rahat götürecek'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER