ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 11:39

Ekonomi Bakanı'ndan müjdeli haber


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Turquality Programı'nda yer alan firmaların gelişim yol haritası danışmanlık hizmetlerinin yüzde 75 oranında ve 200 bin dolara kadar destekleneceğini bildirdi.
    
Çağlayan, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolar mal, 150 milyar dolar hizmet ihracatı hedeflerine doğru stratejileri oluşturduklarının ve bu stratejiler doğrultusunda ihracatçı firmalara her türlü desteği sağlamaya çalıştıklarının altını çizdi.
    
''500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmanın yolu yüksek katma değerli ürün üretip ihraç etmekten geçmektedir'' diyen Çağlayan, ihracatta yüksek katma değer sağlamanın ancak dünyaca ünlü marka yaratmakla mümkün olduğunu vurguladı.
    
     -''Turquality ve Marka Programları başarılı''-
    
Güçlü küresel Türk markaları yaratarak Türkiye'nin ihracatının artırılması ve dünya markası olma potansiyeli taşıyan Türk markalarının desteklenmesi yönünde çalışmaların meyvelerini topladıklarını ifade eden Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti:
    
''Türk markalarının desteklenmesi amacıyla tasarlanan Turquality Programı, yürürlüğe konulduğu günden bugüne, küresel markalar çıkarma hedefi doğrultusunda başarılı bir performans göstermiştir. Yüksek katma değer yaratmak için Bakanlık olarak uyguladığımız ve her geçen gün yeni markalar ve firmaların katılımı ile büyüyen Turquality ve Marka Programları sayesinde ihraç ürünlerimizin birim fiyatları artmaktadır. 2011'de 87 milyon tonluk malı kilosunu ortalama 1,47 dolardan ihraç ettik. Ancak, 2011 yılında Turquality Programı'na dahil firmaların ortalama ihraç ürünlerinin kilogram fiyatı 2,15 dolar seviyesindedir. Bu da Turquality ve Marka Programları'nın katma değeri yüksek ürün ihraç etmede başarılı olduğunu ve doğru bir uygulama olduğunu göstermektedir.''
    
     -Tebliğ ile 2 önemli değişiklik-
    
Çağlayan, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 2012/6 sayılı ''2006/4 sayılı Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality'nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ''le Turquality ve Marka Programları'nda yer alan firmalara yeni bir olanak sağladıklarını bildirdi. Çağlayan, ''Turquality Programı ile Marka Programı'na dahil olan firmalar için 'markalaşma gelişim yol haritası' oluşturulmasına ilişkin danışmanlık giderleri yüzde 75 oranında ve 200 bin ABD Doları'na kadar desteklenecektir'' ifadesini kullandı.
    
Bakan Çağlayan, açıklamasında ayrıca, Turquality kapsamına girmek üzere başvuran şirketlerin kapasitelerinin değerlendirildiği ön inceleme çalışması ile markalaşma gelişim yol haritası oluşturulması çalışmaları konusunda yeni bir uygulama başlattıklarını, ön inceleme ve detaylı analiz çalışmalarının birden fazla danışmanlık firmasına açıldığını kaydetti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER