ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 21:48

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Muğla'da


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "30 Mart'a kadar piyasaların oturduğunu, toparlandığını görürsünüz. 30 Mart'tan sonra faizlerin bizim beklediğimiz seviyelerde yeniden oluşacağını, 1-2 hafta içerisinde iç piyasanın canlanacağını, rahatlayacağını göreceksiniz" dedi.
Zeybekçi, Yatağan ilçesinde AK Parti'nin Belediye Başkan adayı Mustafa Toksöz'ün seçim bürosunu ziyaret etti. Burada partililere ve vatandaşlara hitap eden Zeybekci, Muğla'nın sahilleri ve koylarına bir daha geri gelmeyecek zararlar verildiğini artık buna "dur" demenin zamanı geldiğini söyledi.
Muğla'nın, koyları, doğal güzellikleri, sahilleri ve ovaları ile dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğunu belirten Zeybekci, dünyanın en iyi ve katma değerli turizminin yapılabileceği bölgeleri artık talan ettirmeyeceklerini kaydetti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine 3 altın kural öğrettiğini ifade eden Zeybekci, "Söz söyledik mi doğru söyleyeceğiz. Söz verdik mi canımız pahasına da olsa tutacağız. Emanete hıyanet etmeyeceğiz ve ettirmeyeceğiz. Bize böyle öğretildi. Böyle yola çıktık. Büyük bir şerefle ve onurla millete hizmet ettik. Biz, bu milleti yönetmek için, bu millete hükmetmek için gelmedik. Biz, bu millete hizmet etmek için, hizmetkar olmak için geldik" diye konuştu.

- "Belediyecilik bizim işimiz"
Denizli'de yaptıkları çalışmalarla kenti Türkiye'nin gözde şehirleri arasına dahil etmeyi başardıklarını vurgulayan Zeybekci, şunları söyledi:
"Belediyecilik bizim işimiz. Bizim ustamız da belediyeci. Onun çırakları da belediyecilikte ne yapıyor belli. 2004 yılında Denizli, Ege'nin en kötü şehriydi. Şimdi bırakın Ege'yi, Türkiye'nin sayılı şehirleri arasındaki yerini aldı. Denizli Belediyesi, 2008 yılında 48 milyon bütçe, 52 milyon borçlu iken, 2014 yılında bütçesi 550 milyon oldu. Allah'ın izniyle önümüzdeki dönemde büyükşehir kanununun da getirdiği imkanlarla artık Türkiye'nin her yeri, çağı yakalayacak."
Zeybekci, Türkiye'de yaşayan herkesin kardeş olduğuna işaret ederek, "Memlekette hepimiz kardeşiz. Biz 76 milyon kardeşiz. Bütün özellikleriyle, Lazıyla, Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle, Sünnisiyle hepimiz kardeşiz" dedi.

- "Refah seviyemizi artırmalıyız"
Bakan Zeybekci, Milas ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaretinde ise Türkiye'nin kendi markalarını üreten bir ülke haline geldiğini belirterek, "Türkiyemiz eskisi gibi tekstilde, modada, mobilyada yabancı bir ülkenin dilinin ses düzenini çağrıştıran isimler verme kompleksinden kurtuldu. Türkiye, artık kendi markalarını dünyaya pazarlar hale geldi. Türkiye'deki değerlerimizi, zenginliklerimizi, katma değerini artırarak pazarlamak, üretmek ve satmak zorundayız" şeklinde konuştu.
Türkiye'de ihracat seferberliği başlattıklarını vurgulayan Zeybekci, "Olabildiğince çok ihracat, istihdam, üretimle refah seviyemizi artırmalıyız. İthalata dayalı, tüketime dayalı büyümeden ihracata, üretime, istihdama dayalı bir büyümeyi kurgulamak zorundayız. Kurguluyoruz. Edilgen bir ekonomi olmaktan etken bir ekonomi olma yolunda çok büyük adımlar atıyoruz. Yatırım teşvikleriyle, ihracat teşvikleriyle bunları yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Enflasyonda istediğimiz yerde olacağız"
Türkiye'nin yeniden bir yapılanma dönemi yaşadığını dile getiren Zeybekci, şunları kaydetti:
"Dünyanın gelişmiş ekonomilerindeki rahatsızlıklarla birlikte Türkiye'nin eş zamanlı yaşadığı sıkıntılardan asla tedirgin olmayın. Türkiye, şu an kamu maliyesi anlamında 28 Avrupa Birliği üyesi ülkenin 25'inden çok daha iyidir. Cari açığının milli gelire oranı açısından 28 AB ülkesinin 21'inden daha iyidir. Türkiye'de şu anda yaşananları, bir ateş yükselmesi, virüse bağlı gribal bir enfeksiyon olarak görüyoruz. İnşallah bu, ilaçla bir hafta da dinlenerek 7 günde geçecek. O 7 günün sonuna doğru geldiğimize inanıyorum. Türkiye olarak 2014 yılında büyümede, cari açıkta, enflasyonda istediğimiz yerde olacağız. Öngörülen yüzde 2,5'lar seviyesindeki büyümenin çok daha üzerinde bir büyüme yaşanacak."
Piyasalardaki hareketlilikten tedirgin olunmaması gerektiğini ifade eden Zeybekci, "Tedirgin olmanızı gerektiren hiçbir şey yok. 30 Mart'a kadar piyasaların oturduğunu, toparlandığını görürsünüz. 30 Mart'tan sonra faizlerin bizim beklediğimiz seviyelerde yeniden oluşacağını, 1-2 hafta içerisinde iç piyasanın canlanacağını, rahatlayacağını göreceksiniz. Piyasalar siyasi ve ekonomik istikrarın birlikte olduğunu gördüğünde aradaki durgunluk zamanını da telafi edecek şekilde canlanacaktır" dedi.
AK Parti'nin Milas Belediye Başkan adayı Rüştü Yiğitkaya'nın seçim ofisini de ziyaret eden Zeybekci, vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Vatandaşlara hükümetin icraatlarını anlatan Zeybekci, Milas'ta değişim için Belediye Başkan adayı Yiğitkaya'ya destek istedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER