ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 16:44

Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını belirterek, "Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği muasır medeniyet hedefine, bugüne kadar birileri tarafından 'Atam izindeyiz' denilip de hep suistimal edilip sömürülen, ama bizim dönemimizde Allah'a hamd olsun devletin resmi bir belgesi haline getirdiğimiz 2023 hedefi olarak ortaya koyduğumuz o hedeflere, Allah'ın izniyle, milletimizin destekleriyle ulaşılacaktır" dedi.
Denizli Belediyesi tarafından yaptırılan Kayıhan Kapalı Yüzme Havuzu'nun açılışına katılan Bakan Nihat Zeybekci, buradaki konuşmasında, sporda destanlar yazmış Türkiye'nin uluslararası başarılarının olamamasının altyapı eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi artık Denizli'de de çocukların tüm branşlarda spor yapma imkanına kavuştuğunu dile getiren Zeybekci, son 10 yılda önemli yatırımlara imza attıklarını kaydetti.
Dünyanın en büyük hava limanının Türkiye'de yapımına başlandığını ifade eden Zebekci, "Bu memleket bugün iki kıtayı denizin altından bağlıyor. 40-50 yıldan beri hayal ettiği dünyada 8-9 ülkede olan nükleer santralleri ikişer ikişer yapmaya başladı. Saatte 300 kilometre hız yapabilen hızlı trenlere sahip dünyada 7 ülkeden biri haline geldi. Fransızlar'da, Almanlar'da, Japonlar'da ne varsa artık bizim memleketimizde aynısı var" dedi.
2013 yılının mayıs ayında Türkiye'de faiz oranlarının 4,6 olduğunu ve dünyanın 16., Avrupa'nın ise 6. büyük ekonomisi haline geldiğini, IMF'ye borcunu kapattığını kaydeden Zeybekci, dünyanın ilk 10, Avrupa'nın ilk 3 büyük ekonomisinden biri olmak, Türk Hava Yollarını dünyanın bir numaralı havayolu haline getirmek, milli gelirini 4-5 kat daha ileri götürmek, ihracatını 3-4 misli arttırma yolunda 2023 hedeflerine doğru yürüdüğünü belirtti.
Türkiye'de güzelliklerin olmaya başlamasıyla, birilerinin ortalığı karıştırma çabası içerisine girdiğini ifade eden Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye iyi yolda giderken birileri bu milletin evlatlarını katletti, darbe yaptı. Ne zaman biraz daha kıpırdamaya başladı 1971'de bir daha yaptılar. Türkiye ne zaman biraz daha canlanacak, mevsim oluşsun diye beklediler 1980'de, 28 Şubat'ta bir daha, sonra bir daha denediler. Türkiye zirve yaptığı zaman, bütün dünyanın gözü üzerinde olduğu zaman bunlar ne yaptılar? Türkiye, 10 yıldan beri üst üste ihracat şampiyonu, Çin'le birlikte büyüme şampiyonu. Türk inşaat sektörü Çin'den sonra dünyada ikinci oldu. Bütün bunlar birilerini rahatsız etti... Mayısta elemanlarını gönderdiler, İstanbul'un sokaklarını karıştıranlar var ya Gezi olayları, bunlar yurt dışından gönderdikleri provokatörlerdi. Hepsi yakalandı, sınır dışı edildi. Türkiye eski Türkiye değil artık. Türkiye Anayasa kitabını attın diye yüzde 7 bin faizlerin olduğu, bir gecede yarı yarıya fakirleşen, bir gecede bütün bankaların battığı Türkiye değil. Türkiye'de eskisi gibi 'höyt' dendiğinde şapkasını alıp kaçan siyasetçiler yok artık. Türkiye'de bu milletin evlatları var, bu milletin adamları var. Bu milletten aldığımız emaneti, bu can bedende oldukça öyle serseriye, şuna buna kaptırmayız, vermeyiz de. Bu emaneti millet verdi, millet alır. Sakın kaygıya düşmeyin, zerre endişeniz olmasın. Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği muasır medeniyet hedefine, bugüne kadar birileri tarafından 'Atam izindeyiz' denilip de hep suistimal edilip sömürülen, ama bizim dönemimizde Allah'a hamd olsun devletin resmi bir belgesi haline getirdiğimiz 2023 hedefi olarak ortaya koyduğumuz o hedeflere, Allah'ın izniyle, milletimizin destekleriyle ulaşılacaktır."
Açılışa, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, diğer protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.
Zeybekci bir tekstil firmasını da gezerek işçilerle sohbet etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER