ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Aralık 2014 Salı 13:27

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: "Tarihi bir anlaşmaydı"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: "Tarihi bir anlaşmaydı"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya ile dün imzalanan anlaşmayla ilgili olarak, "Bence tarihi bir anlaşmaydı. İlk defa ticaretin önündeki engelleri kaldırma anlamında tek tek liste yaptık. Bununla ilgili bir yol haritası ve tarih koyduk. Türkiye-Rusya ilişkilerinde en üst düzeyde bir dönem başlıyor diyebiliriz" dedi.


Bakan Zeybekci, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Zeybekci,  Bakanlıktaki kabulde, Kocaeli'nin sanayi ve ticarette Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olduğunu söyledi. Kocaeli'nin bir çok alanda kümeleşen bir bölge olduğunu ifade eden Zeybekci, bunun aşırı kümeleşmeye dönüşmemesi gerektiğini belirtti. Zeybekci, bu anlamda Kocaeli'nin diğer alanlara da bu birikimini aktarması gerektiğini kaydetti. 

Sanayi şehri olmasına rağmen Kocaeli'nde 150 bin  büyükbaş havyanın bulunduğunu, turizmin gelişmesine yönelik önemli çalışmaların yapıldığını anlatan Özdağ, Bilişim Vadisi'nin illerinde yapılmasının önemine işaret etti. Özdağ, "Kocaeli kendi başına bir ülke olarak değerlendirilse ürünleriyle beraber, dünyada 8. ülke olurdu" dedi.

 "Pasaportumuz daha itibarlı hale gelecek"

Özdağ'ın sanayicilere de yeşil pasaport verilmesini talep etmesi üzerine Zeybekci, AB'nin Türkiye ile vize problemi olduğunu ve bunun hiçbir standarda, hiçbir hukuki zemine uymadığını kaydetti. Bütün vatandaşların kullandığı pasaportların itibarlı hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Zeybekci, şöyle konuştu:

"Yeşil pasaport kamu çalışanlarına veriliyor. Ben her zaman buna karşı oldum. Millete hizmet etmekle görevli olan hizmetkarların milletten daha ayrıcalıklı kimliklere sahip olması, milleti anlamasının önündeki en büyük engeldir. Bunu yıllardır söyledim. Yapmamız gereken şey, vatandaşımızın kullandığı pasaportları vizesiz, Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışır, itibarlı, karşıdan gösterildiğinde bütün gümrüklerden bakılmadan, kontrol edilmeden geçilen bir pasaport haline getirmek. Allah'ın izniyle bu da olacak. AB ile bunu konuşuyoruz; normal pasaportta mesleği kısmına sanayici, öğrenci, sporcu, akademisyen, sanatçı yazıldığı zaman vizeye tabi olmaması yönünde. Bu, geri kabul anlaşmasından sonra kendiliğinden olacaktır.

Bu ülkenin milletvekilinin hala ABD büyükelçiliğine çağrılıp parmak izi alınarak vize alması benim en ağırıma giden şeydir. Bunu kabullenemiyorum. ilk milletvekili olduğum zaman pasaport değişikliğinde ABD büyükelçiliğine  gitmek benim için büyük bir zuldü. Onun üzerine Dışişleri Bakanlığı ve TBMM'ye yazı yazdım, dedim ki 'Biz de mütekabiliyet çerçevesinden aynısını yapalım. ABD Temsilciler Meclisi ve Senato  üyeleri Türkiye'ye gelirken büyükelçiliğimize çağıralım ve  parmak izi verdirelim' onlar bize uyguluyorsa bizim de aynısını yapmamız lazım."

Sorular

Zeybekci, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Türkiye ve Rusya'nın potansiyellerinin en yüksek düzeyde değerlendirilmesine yönelik Rusya Ekonomi Bakanı ile çok uzun süreden beri devam eden bir çalışmaları olduğunu anlatan Zeybekci, bu kapsamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye ziyareti sırasında bir anlaşma imzalandığını ifade etti. Bunun tarihi bir anlaşma olduğunu belirten Zeybekci, şöyle dedi:

"Bu anlaşmanın içerisinde ilk defa Serbest Ticaret Anlaşması zikredildi, ilk defa  yazılı olarak milli paraların kullanılması zikredildi, ilk defa gerek Rusya'da gerek Türkiye'de gerekse üçüncü ülkelerdeki Türk ve Rus yatırımlarının finansmanı için Rus ve Türk Yatırım fonu zikredildi. İlk defa Türkiye ve Rusya'nın da tabi olduğu birlik üyeliklerine rağmen 'ne yapabiliriz, nasıl bir araya geliriz' zikredildi. Bence tarihi bir anlaşmaydı. İlk defa ticaretin önündeki engelleri kaldırma anlamında tek tek liste yaptık. Bununla ilgili bir yol haritası ve tarih koyduk. Türkiye'nin sahip olmadığı birçok şeye Rusya, Rusya'nın sahip olmadığı birçok şeye Türkiye sahip. Türkiye-Rusya ilişkilerinde en üst düzeyde bir dönem başlıyor diyebiliriz."

Yapımında ağır metaller, zehirli kimyasallar kullanılan ayakkabıların ithaline ilişkin de Zeybekci, başta çocuklara yönelik ürünlerde olmak üzere vücuda temas eden ürünlerde sağlık, kimyasal madde denetimleri başlattıklarını belirtti. Zeybekci, "İnsan sağlığına zararlı olan her şeyi yasaklarız" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER