ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:05

Ekonomi Bakanı: "Cari açığın ateşi düştü"


 Ocak ayı hizmet ihracatının yüzde 16 artışla 2 milyar 356 milyon doları bulduğunu ifade eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Geçen yıl cari açığın ateşi düştü ancak bunu tamamen bitirecek adımların sonuç vermesi için sabırla çalışıyoruz. Yeni teşvik sistemi, üretim ve ihracatta katma değer artışı, daha fazla üretim ve ihracat ile cari açığı orta vadede çözmek için çalışıyoruz.” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı açıklama ile Ocak ayı ‘Ödemeler Dengesi’ verilerini değerlendirdi. Çağlayan, 2012 yılında 28,2 milyar dolar azaltarak 48,9 milyar dolara inen cari açığın 2013’e de iyi başladığını belirterek, “Geçen yıla göre yüzde 2 gerileyen açık 5,6 milyar dolar oldu.” dedi.

Hizmet gelirlerinde yapılan revizyonla daha iyi cari açık rakamları görüleceğini belirten Bakan Çağlayan, “2012 ihracatımız 44,2 milyar dolara çıktı. Bu revizyon ile açık 46,9 milyar dolara düştü. GSYİH’ye oran yüzde 6’nın altına inecek. Nisan başında göreceğiz. Ocak ayında cari açıkta yakalanan iyi performansın esas sebebi mal ve hizmet ihracatımızdaki artış. Ödemeler Dengesi verilerinin gösterdiği gibi her ikisinde de 2 basamaklı artışlar görüyoruz. Bu bize şunu gösteriyor. Daha sağlıklı bir ekonomi için, daha fazla üretim, daha yüksek katma değerli üretim yapmamız ve bunu yurtdışına satmamız gerekiyor. Bizim geleceğimiz, 500 milyar mal ihracatı hedefimiz ancak bu yolla yakalanır.” şeklinde konuştu.

“YILLIKLANDIRILMIŞ CANİ AÇIK EN DÜŞÜK SEVİYEDE”

Çağlayan, verilerin yıllıklandırılmış açığın 46,8 milyar dolar olduğunu gösterdiğine işaret ederek, şunları aktardı:

“Yıllıklandırılmış açıkta düşüş sürüyor. Yıllıklandırılmış cari açık son 26 ayın en düşük seviyesinde. Gelecek aylardan itibaren bir dengelenme başlayacaktır. Bu yıl da OVP’de yer alan 60,7 milyar dolar cari açık tahmininin altında kalacağız. Tüm çabamız, sürdürülebilir ve bizi 2023 hedeflerine taşıyacak bir hızla büyürken, ekonomimizdeki diğer dengeleri koruma yönünde. Yeni teşvik sistemimiz, üretimimizi ham hacim hem de katma değer anlamında artırmayı amaçlıyor. Dünyanın en iddialı bu sistemi Türkiye için bir şans. Sanayicilerimiz, girişimcilerimiz bunu iyi değerlendirmeliler. 2012’de beklenenden iyi bir performans gösterdik. Şimdi sıra 2013 ve 2014’te. Türkiye yine ihracat ile katma değer artışı ile büyümeye devam edecek, cari açığı orta vadede daha da aşağı çekecek. Bugün itibarıyla cari açığın ateşi düştü. Şimdi amaç bunu tamamen bitirmek. Türkiye olarak bunu başaracağız.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER