ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 15:16

Ekonomi Bakanı Çağlayan: Hizmet ihracatında dünya üçüncüsüyüz


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hizmet ihracatında 8 ayda 31,5 milyar dolar ile rekor elde edildiğini belirterek, "Hizmet ihracatı 8 ayda yüzde 15,1 arttı, artış hızında Romanya ve Belarus’tan sonra dünyada üçüncüsüyüz." dedi. Çağlayan, ekonominin son 12 ayda yaklaşık 600 bin, 2009 başından beri 6,2 milyon istihdam meydana getirdiğini vurguladı.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Ağustos ayı ödemeler dengesi ve istihdam verilerini değerlendirdi. Dünyanın en büyük hizmet ihracatçılarından biri olan Türkiye’nin, yılın ilk 8 ayında ihracatını yüzde 15,1 artırdığını kaydeden Çağlayan, "Bu gayet iyi bir artış oranı. Verileri açıklanan ülkeler arasında Romanya’dan ve Belarus’tan sonra hizmet ihracatını en çok artıran ülkeyiz. Ekonomi Bakanlığı olarak yıl sonuna kadar bu performansı devam ettirip 48 milyar dolar hizmet ihracatını aşacağımızı tahmin ediyoruz. 2012'de hizmet ihracatımız 43,5 milyar dolar ile rekor kırmıştı. 2013'te bu rekoru daha da yukarı taşıyoruz. Sadece turizm değil, taşımacılık, ticari hizmetler, resmi hizmetler gibi kalemlerde de ciddi artışlar var." diye konuştu.

"CARİ AÇIK 44,3 MİLYAR DOLARA ULAŞTI"

Çağlayan, bugün itibarıyla 8 aylık cari açığın 44,3 milyar dolara ulaştığına da işaret ederek, şöyle devam etti:

"Geçen yıla göre 9 milyar dolar artış var. Yıl sonu Orta Vadeli Program beklentisi, bu hafta 58,8 milyar dolara revize edildi. Geçen seneye göre bir artış olsa da GSYİH'deki pay anlamında yüzde 7,1 civarında bir gerçekleşme Türkiye olarak kaldırabileceğimiz bir oran. Tabii burada 11,7 milyar dolar civarında gerçekleşen altın ithalatının önemli bir etkisi var. Bu, cari açığımızın, 2013'te yükselmesine sebep oluyor. Doğrudan yabancı yatırım girişlerinde, bütün dünyaya paralel şekilde bir gerileme görülüyor. İlk 8 ayda toplam 6,1 milyar dolarlık bir yabancı yatırım girişi oldu, 2012'ye göre yüzde 21 düşüş var. Ancak dünya ekonomisindeki durumu dikkate alınca bunu normal karşılamak gerekir."

"AVRUPA’DA İŞSİZ ARTIŞI DAHA FAZLA"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan istihdam verilerinde son 12 ayda ekonominin yaklaşık 600 bin istihdam oluşturduğunu belirten Çağlayan, şu ifadelere yer verdi:

"2009 başından, yani krizin en kötü günlerden bu yana toplamda 6,2 milyon istihdam artışı oldu. Avrupa’da işsiz sayısında 4 milyon artış varken, bizde bundan daha fazla istihdam artışı var. Toplam istihdam hacmimiz 26,1 milyon düzeyinde. Geçen aya göre hafif bir düşüş var ama işsizlik oranı da 9,3 olarak gerçekleşti. Kamuoyunun fazla dikkatini çekmediğini gördüğüm ama çok önemli bulduğum bir konu işgücüne katılım oranındaki artış. Bugün itibarıyla oran yüzde 51,7. Bu, şimdiye dek yakaladığımız en iyi oranlardan biri. Özellikle kadınlarda işgücüne katılım oranının son 10 yılda 10 puan yükseldiğini göz ardı etmemek gerekir. Bu gerçek anlamda bir değişim, gerçek anlamda bir başarı."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER