ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Aralık 2013 Cumartesi 11:59

Ekonomi Bakanı Çağlayan:


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Moskova'da kurulması planlanan yaş meyve sebze lojistik merkezini yapmaya Türk yatırımcıların talip olduğunu bildirdi.
Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Moskova'da yeni ve modern meyve sebze toptancı hallerinin inşası ve işletilmesinde Türk yatırımcıların yer alması yönünde çok önemli gelişmeler yaşandığını belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, St. Petersburg'a yaptığı ziyarette Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de konuyu aktardığını ifade eden Çağlayan, heyetlerarası görüşmelerde de konuyu ele alarak çözüme hız verilmesini sağladıklarını kaydetti. Çağlayan, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:
"Görevlendirdiğim heyet, Rusya heyetiyle yaptığı görüşmede konuyu her yönüyle ele aldı. Rusya özel sektöre ait 200 hektarlık iki alanı bu projeler için tahsis edecek. Projeler özel sektör tarafından gerçekleştirilecek ve Moskova Belediyesi ortak olarak yönetimde yer alacak.
Yatırımcılarımız projeyle ciddi şekilde ilgilenmektedir, kendi ellerinde bulunan arsalarda ya da Belediyenin göstereceği yerlerde modern projeler yapmaya hazır oldukları Rus tarafına bildirilmiştir. Yatırımcılarımızın projeleri, 19-20 Aralık tarihlerinde Moskova Belediyesine sunulacak. Firmalarımız tarafından gerçekleştirilmesi planlanan söz konusu yatırımların hayata geçirilmesiyle birlikte Rusya'ya yönelik meyve sebze ihracatımızda yaşanan sorunlar ortadan kalkacak, sorun kalıcı olarak çözüme kavuşturulacak ve ihracatımız daha da artacaktır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER