ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 17:44

Ekonomi Bakanı Çağlayan:


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ağustos ayı ihracatının yüzde 1,4 artarak 10 milyar 595 milyon dolar olduğunu, AB'ye ihracatın yüzde 5,8 yükseldiğini belirtti. Çağlayan, "AB'nin dünyadan ithalatı gerilerken bizim AB'ye ihracatımız artıyor" değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Çağlayan, ağustos ayı İhracatçı Birlikleri kayıt rakamlarını değerlendirdi. İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre, ağustos ihracatının yüzde 1,4 artarak 10 milyar 595 milyon dolara ulaştığını ifade eden Çağlayan, ağustos ayı ihracat kayıt rakamları ile 8 aylık ihracatın 98,9 milyar dolara ulaştığını ve 100 milyar dolara dayandığını vurguladı.
Geçen senenin aynı dönemine göre sanayi ürünleri ihracatının binde 2 artışla 8 milyar 779 milyon dolar, tarım ürünleri ihracatının yüzde 5,2 artışla 1 milyar 415 milyon dolar, madencilik ihracatının yüzde 17 artışla 401 milyon dolara yükseldiğini belirten Çağlayan, şunları kaydetti:
"Otomotiv sektörü ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,6 artışla 1 milyar 267 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü binde 7 azalarak 1 milyar 448 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yüzde 8,4 oranında artış gösterdi ve 1 milyar 402 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
AB'nin dünyadan ithalatı gerilemeye devam ederken bizim AB'ye ihracatımız artıyor. AB ülkelerine ihracatımız yüzde 5,8 oranında artarak 4 milyar 434 milyon dolar seviyesine geldi, ihracatımızdan aldığı pay yüzde 41,8 oldu. Orta Doğu ülkelerine ihracatımız yüzde 16,9 oranında azalarak 1 milyar 925 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti."
- 226 ülke/gümrük bölgesine ihracat
Türkiye'nin ağustos ayında toplam 226 ülke/gümrük bölgesine yönelik ihracat yaptığına dikkati çeken Çağlayan, bu dönemde 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirilen ülke sayısının 27 olduğunu bildirdi. Çağlayan, yılbaşından bu yana 100 milyon dolardan fazla ihracat yapılan ülke sayısının ise 97'yi bulduğunu belirtti.
Çağlayan, ağustos ayında en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler sıralamasında ilk 5'te Almanya (993 milyon dolar), Irak (866 milyon dolar), İngiltere (619 milyon dolar), Rusya Federasyonu (582 milyon dolar) ve Fransa'nın (409 milyon dolar) yer aldığını ifade etti.
Çağlayan, ağustosta 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren il sayısının ise 13 olduğunu belirtti.
- "Yorumlar abartılı"
İhracata etki eden gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çağlayan, şunları kaydetti:
"158 milyar dolar ihracat hedefimizi zorlayan çok sayıda küresel gelişme var. Küresel talepte durgunluk yılbaşından bu yana devam ederken son iki-üç ayda gelişmekte ilan piyasalarda yaşanan hareketlilik de dış talebi olumsuz etkiliyor.
Türkiye'de döviz kurundaki artışın ihracat açısından olumlu olduğuna yönelik yorumlar abartılı. Sadece TL değil, birçok para birimi değer kaybettiği için TL'deki değer kaybının getireceği rekabet avantajı göreceli olarak daha az. Ayrıca kur artışının ithal girdi maliyetlerini artırması sebebiyle ihraç fiyatlarının da arttığı bir dönemdeyiz. Buna son 2-3 ayda küresel ekonomideki tansiyonu da eklediğimizde dış talebin reel olarak zayıf seyrettiğini görüyoruz. Dolayısıyla yılın kalan ayları şimdiye kadarkinden daha zor geçecek gibi görünüyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER