ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 11:04

Ekmek israfına Vakfıkebir ekmekli çözüm önerisi

Ekmek israfına Vakfıkebir ekmekli çözüm önerisi


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ekmek israfına dikkat çekmek için başlattığı ekmek israfını önleme kampanyasına 'Vakfıkebir ekmekli çözüm' geldi. Devasa büyüklüğü yanında uzun süre bayatlamaması ile de dikkati çeken Vakfıkebir ekmeği, 15 -20 gün tazeliğini koruması ile ekmek israfına karşı en önemli alternatiflerden birini oluşturuyor.

Vakfıkebirli fırın işletmecisi Yusuf Baltürk, bir zamanlar adına festivaller düzenlenen Vakfıkebir ekmeğinin ekmek israfını önleme adına önemli bir alternatif olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu: "Son günlerde gündemi meşgul eden ekmek israfı Vakfıkebir için geçerli değil. Çünkü biz Vakfıkebir olarak Sayın Başbakanımızın arzulamış olduğu ve israfı mümkün olmayan ekmeği imal ediyoruz. Bizim ekmeğimiz uzun süre bayatlamadığı için israfta olmuyor. Bizim insanımız günlük ekmek almaktansa bir haftalık ya da aylık ekmek alır ve tüketir." dedi.

Vakfıkebir ekmeğinin özellikleri hakkında bilgi veren Baltürk, şöyle konuştu: "Ekmeğimiz saklama koşulları uygun olduğu takdirde 15-20 gün tazeliğini koruyabiliyor. Ayrıca bizim ekmeğimiz buharlatma veya fırında ısıtma sistemi yeniden taze bir şekilde kullanılabilir. Ancak kullanıcının kendi saklama koşulları hatasından dolayı israf olabilir. Diğer türlü israf olması mümkün değil. “

Vakfıkebir Ekmeği’nin anavatanının Vakfıkebir olduğuna işaret eden Baltürk, “ Çıkış noktası burasıdır. Buranın doğal koşullarına özgü bir üründür. Türkiye’nin bazı yerlerinde de imalatı yapılıyor ancak Vakfıkebir’de üretildiği gibi yüzde 100 kaliteyi tutturmak mümkün olmaz. Hava koşullarını dikkate aldığınız zaman yüzde 80 olur. “ şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER