ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2014 Çarşamba 15:44

Ekmeğe zam var mı?

Ekmeğe zam var mı?

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, ekmek fiyatlarına zam yapıldığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.


Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı'nın yaptığı açıklamada, yakın bir gelecekte de ekmek fiyatlarında zam olmayacağını belirtti.

Basında yer alan haberleri kınadığını dile getiren Balcı, "Bu haberler gerçeği yansıtmıyor. Bugün İstanbul'un sadece iki ilçesinde ekmeğin fiyatı 1,25 liradır. Bu fiyat uygulaması, yaklaşık 1,5 yıldır olan bir şey. Yeni bir fiyat artışı yok kesinlikle. Bu iki ilçe dışında ekmeğin kilogram fiyatı 4 liranın üstüne çıkmadı hiçbir şekilde" dedi.

Balcı, İstanbul genelinde 250 gram ekmek fiyatının 1 lira olduğunu, sadece iki ilçede fiyat değişikliğinin bulunduğunu aktardı. İstanbul'un bazı ilçelerinde maliyetlerin oldukça yüksek olduğuna işaret eden Balcı, "İstanbul'un bu iki ilçesinde ekmeğin 1,25 liraya satılmasının nedeni, kira fiyatlarının çok yüksek olmasıdır. Bu da uzun zamandır uygulanan bir fiyat.İzmir'de de diğer illere göre daha ucuza ekmek satılıyordu. Bu yeni uygulamayla İzmir'deki ekmek fiyatı da ülke standartlarına gelmiş oldu" diye konuştu. Balcı, İzmir'deki ekmek fiyatlarının da Türkiye ortalamasının altında olduğunu ancak bugün alınan kararla standartların yakalanabildiğini kaydetti.

"İzmir'de de 250 gram ekmek 90 kuruştan satılıyordu" diyen Balcı, "Bugün yürürlüğe giren kararla ekmeğin fiyatı 1 lira oldu. Yani diğer illerle aynı seviyeye geldi ekmek fiyatı. Bu nedenle ekmekte yeni bir fiyat artışı yok kesinlikle" ifadelerini kullandı.

"YAKIN GELECEKTE EKMEĞE ZAM YOK"

Balcı, Türkiye geneli için ekmek fiyatlarında bir artış düşünmediklerini bildirdi. Bu nedenle kasıtlı haberler yapılmaması gerektiğini vurgulayan Balcı, sözlerini şöyle tamamladı: "Yaklaşık 1,5 yıldır uygulanan fiyat, kamuoyuna yeniymiş gibi gösteriliyor. Ufak tefek artışlardan dolayı da zam yapıldığı algısı oluşturuluyor. Ekmeğin kilogram fiyatı 1,5 yıldır değişmemiştir. Yakın bir gelecekte de zam söz konusu değildir. Azami fiyat kilogram için 4 liradır. Esnafımız çok zor durumda kalmadığı sürece fiyat artışı düşünmemektedir. Yakın gelecekte de fiyat artışı yoktur."  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER