ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 16:33

Ekim ayı enflasyon verileri


Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekim ayı enflasyon verilerine ilişkin, "Tahminimize göre yıllık enflasyon yüzde 7-7,5 düzeyi ile hedeflenen oranın üzerinde gerçekleşecektir" dedi.
Zeytinoğlu, yaptığı açıklamada, geçen ay Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) aylık yüzde 1,80, Üretici Fiyatları Endeksi'nin (ÜFE) yüzde 0,69 arttığını anımsattı.
Bu yükselişte gıda fiyatlarının çok önemli etkisi olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, ekim enflasyonunun beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini kaydetti.
Zeytinoğlu, Orta Vadeli Program'da (OVP) enflasyonun yüzde 5,3 olarak hedeflendiğini, 2014-2016 yılı OVP'da ise yüzde 6,8'e yükseltildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:
"Merkez Bankası da yıl sonu enflasyon tahminini Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 6,8'e yükseltmişti. Enflasyonda yükselişin yılın son iki ayında da baz etkisiyle devam edeceğini düşünüyoruz. Tahminimize göre yıllık enflasyon yüzde 7-7,5 düzeyi ile hedeflenen oranın üzerinde gerçekleşecektir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER