ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 11:56

EİB’de mali genel kurul 5 Nisan’da


 Türkiye genelinde 55 bin ihracatçı, nisan ayında 60 ihracatçı birliğinin olağan mali genel kurul toplantılarında biraraya gelecek. Bünyesinde 12 ihracatçı birliği bulunan ve Türkiye’de en fazla ihracatçı birliğine sahip olan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)’nde genel kurul maratonu, 5 Nisan 2013 Cuma günü başlıyor. Genel kurula katılma hakkına sahip, 4 bin 500’ün üzerinde ihracatçı firma bulunuyor. 5910 Sayılı Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri Kanunu’nda, ihracatçı birlikleri yönetim kurullarının görev süresi 4 yıla çıkarılmıştı. Son seçim heyecanını 2010 yılında yaşayan ihracatçılar, 2014'teki yerel seçimlerden önce son kez mali genel kurullarda biraraya gelecek.

İhracatçı birlikleri genel kurullarının en üst karar organı olduğuna ve sektörlerin ihracat politikalarına yön verici özelliği bulunduğuna dikkat çeken EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, yılda bir kez yapılan olağan genel kurul toplantılarına, birliklerinin genel kurullarına katılma hakkına sahip bütün ihracatçıları davet etti. Türkiye’nin 2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefi bulunduğunu hatırlatan Türkmenoğlu, “Genel kurul, ihracatçı birliklerinin rutin işleriyle ilgili karar aldığı bir organ olmakla birlikte sektörün tüm üyelerinin biraraya geldiği ve ihracatın sorunlarının görüşüldüğü, sinerjinin ortaya çıktığı bir ortam sağlıyor. Bu nedenle ihracatçılarımızın, mali genel kurulları da bu gözle değerlendirmesini ve yoğun katılım göstermesini bekliyoruz. Türkiye, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedeflerken Ege Bölgesi olarak 100 milyar dolar ihracat gerçekleştirebilecek potansiyeli ortaya koymak istiyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için genel kurullardaki istişarelerin büyük önemi olacaktır.” diye konuştu.

EİB’de Ege Deri ve Deri Mamulleri dışındaki 11 ihracatçı birliği, ilk genel kurul tarihi olarak 5 Nisan 2013'ü belirledi. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ise ilk genel kurulunu 25 Nisan Perşembe günü yapacak. İlk toplantı tarihlerinde çoğunluğun sağlanamaması halinde EİB'de ilk genel kurul toplantısını, 8 Nisan Pazartesi saat 16.00’da, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği yapacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER