ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 16:11

Egeli ihracatçılar ABD'li işadamlarını ağırladı


Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, ABD'den ticari heyetlerin Türkiye'yi daha fazla ziyaret etmesini istedi.
Illinois Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Ajansı ve Türkiye'nin Şikago Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği tarafından organize edilen program kapsamında İzmir'e gelen ticari heyet, Ege İhracatçı Birlikleri'ni (EİB) ziyaret etti.
İhracatçılarla yapılan toplantıda konuşan Galiko, Illionis Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Ajansı'nın ziyaretinden memnun olduklarını, ABD ile süregelen ticari ilişkilerin artması yönündeki temennileri dile getirerek, "ABD'den ticari heyetler Türkiye'yi daha fazla ziyaret etmeli" dedi.
Türkiye'de iş birliği, yatırım ve pazarlama olanaklarının oldukça fazla olduğunu kaydeden Jak Galiko, küresel krizde pazar çeşitliliğine gidildiği için ihracatın fazla olumsuz etkilenmediğini belirtti.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi ve Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Noyan Gürel ise Türkiye'nin 2023 hedefinin 500 milyar dolarlık ihracat olduğunu hatırlatarak, "Devlet politikası olarak kabul edilen 2023 hedefleri kapsamında ihracatçılara büyük görev düşüyor. 2023 ihracat hedefine kararlı bir şekilde yapılacak doğru ve verimli ticari işbirlikleri sayesinde ulaşılabilecektir. Bu nedenle işbirliklerimizi arttırmak, Ege İhracatçı Birlikleri olarak bizleri çok mutlu ediyor" diye konuştu.
Illinois Eyaleti Ticaret ve Yatırım Ofisi Uluslararası Ticaret Direktörü Iwona Bochenska da şunları söyledi:
"Türkiye ile özellikle İzmir ile oldukça güzel projelere imza atabiliriz. Türklerle olan ticari iş birliğimizin her geçen gün artmasından oldukça memnunuz. Burada ihracat konusunda sizlerden oldukça verimli detaylar öğrendik. Özellikle son üç yılda Türkiye ile artan ticari işbirliklerimiz bu gibi ziyaret ve toplantılarla artıyor. Bu nedenle ülkenize yapılan ticari heyet ziyaretleri bizim için çok önemli bir fırsattır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER