ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 11:57

Ege-Koop ilk şehir dönüşümü projesini açıkladı

Ege-Koop ilk şehir dönüşümü projesini açıkladı


İzmir'de kurulu Ege-Koop, ilk örnek şehir dönüşümü projesini Bayraklı ilçesi Adalet Mahallesi’nde açıkladı. İstanbullu mimar Erden Güven ile Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan’ın sorularına cevap verdiği mahalle sakinleri, kooperatifleşmek için harekete geçme kararı aldı.

Aslan, ilki yaklaşık beş ay önce düzenlenen toplantıda alınan karar doğrultusunda hazırlanan projenin, bu bölgedeki mülk sahiplerine artı değer sağlamak üzerine geliştirildiğini söyledi: “Burası çok özel bir bölge. İzmir’in yeni kent merkezi olarak ilan edilmiş bölgenin hemen yanında. Şüphesiz değerli bir bölge ancak hazırladığımız örnek projeyle değeri ikiye, üçe katlamayı amaçladık ve başardık. Bizim için önemli olan tüm mahalle halkının çıkarlarını en üst düzeyde korumak, mülklerinin değerlerini üst noktaya taşımak.”

Taslak projenin sunumunu ise mimar Güven yaptı. Bu tür bir projeyle hem mevcut alanın değerine değer kattıklarını hem de yeni yaşam alanındaki giderleri vatandaşın sırtına yüklemediklerini vurgulayan Güven, “Ortak akıl çerçevesinde, bireysel değil birlikte hareket ederseniz, ister kooperatif ister dernek ya da vakıf çatısı altında biraraya gelirseniz, bu ya da benzeri projelerle çok ama çok kârlı çıkarsınız. Hakkınızı korumakla kalmaz, önemli kazançlar elde edersiniz. Önemli olan bunun kararını almak.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER