ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:23

Ege Bölgesi pamuk rekoltesi tahmini açıklandı


İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, uzaktan algılama yöntemi ve saha analizleriyle yaptıkları ekili alan tespiti ve rekolte tahmini çalışmalarına göre Ege Bölgesi'nde pamuk ekili arazilerden 2013-1014 sezonda toplam 128 bin ton verim elde edilmesinin beklendiğini bidirdi.
İzmir Ticaret Borsası (İZTB) önderliğinde İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçılar Birliği, Söke Ticaret Odası ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü işbirliğiyle, Ege Bölgesi'nde 2013-14 sezonu için yapılan pamuk rekolte tahmini, İZTB Meclis Başkanı Kocagöz tarafından açıklandı.
Kocagöz, tarihi İZTB Meclis Salonunda, rekolte tahmin çalışmasında görev alan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Bolca ve Prof. Dr. Yusuf Kurucu'nun katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, 14 sezondur yaptıkları çalışmada, öncelikle uydu görüntüleri kullanarak uzaktan algılama yöntemiyle net ekili alan tespitinin yapıldığını, daha sonra da saha analizleriyle o sezon ki pamuk rekoltesi tahmininde bulunduklarını ifade etti.
Dünya pamuk piyasasındaki gelişmeler, Türkiye'ye sıfır gümrükle pamuk girmesi ile üretici maliyetlerindeki artış gibi olumsuz etkenler nedeniyle ekili alanda bu yıl daralma yaşandığını belirten Kocagöz, şunları söyledi:
"Ege Bölgesi ve ulusal bazda belirttiğimiz nedenlerle pamuk ekim alanlarında yüzde 20-25'lik bir azalma yaşanabileceğini öngörmüştük. Sonuç olarak bugün geldiğimiz noktada hocalarımızın yaptığı uydu görüntü çalışmalarında tespit ettiğimiz azalalış rakamı yüzde 17,7. Buna göre Ege Bölgesi'nde bu sezon ikinci ürün olarak yapılan ekimler dahil 76 bin 241 hektar alanda pamuk üretimi yapıldığını görüyoruz."

- Verimdeki artış ekili alan azalmasını telafi etti
Kocagöz, bu olumsuz gelişmeye karşın gerek hava koşullarının olumlu seyretmesi gerekse çiftçinin giderek daha bilinçli üretim metodları kullanması sayesinde pamuk üretiminde iyi bir verim alınacak sezona girildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
"Pamuk üretiminde iyi bir verim alınacak sezona giriyoruz. Yüzde 18'lik ekili alan azalışına rağmen verim anlamında yüzde 19'a yakın bir artış bekliyoruz. Bu tabi üretici açısından çok iyi bir gelişme. Bu sayede ulaştığımız noktada, 76 bin 241 hektar ekili alanda yapılan üretimden, yüzde 39 çırçır randıman hesabı üzerinden yaklaşık 128 bin ton Ege Bölgesi pamuk rekoltesi alınmasını tahmin ediyoruz."

- "Pamuk üretimi verim sayesinde devam ediyor"
Ege Bölgesi'nde pamuk ekim alanlarında hızlı bir azalma yaşandığını, önceki senelerde pamuk ekiminde kaybedilen Manisa, Muğla, Denizli'nin dünya pamuk piyasasında yaşanan kriz sonucu fiyatlarda yaşanan hızlı artış nedeniyle 2011 yılında geri kazalndığını, ancak bu bölgelerin son dönemlerde yeniden pamuk üretiminden çekildiğine işaret eden Kocagöz, şöyle konuştu:
"Şunu kabul etmek ve görmek lazım. Türkiye, pamuk üretim veriminde Avusturalya'dan sonra ikinci ve bu ikinciliğini koruduğu gibi Avustralya'nın tohumunun genetik olmasına karşın Türk üreticisi genetik olmayan tohumla dünya ligini zorluyor. Dünya Pamuk İstişare Toplantısında oradaki ülke verimlerini gördüğünüz zaman, Türkiye'nin verimini söylediğinizde onlara inandırıcı bile gelmiyor. O kadar farkımız var. Türkiye'nin pamuk üretimi bu sayede ayakta duruyor, yoksa bu maliyetlerle yapılamaz. Çünkü biliyorsunuz bizim mazot ve gübre gibi maliyetlerimiz, yine makine ekipmandaki KDV oranlarımız dikkate alındığında, Türk üreticisinin, bu maliyetlerle pamuk üretmesi çok zor ama işte bu verimden kurtarıyor, yapılabilir hale geliyor. Bir de bakanlığın açıkladığı 50 kuruşluk pamuk destekleme pirimi var tabi bu sene. İşte o umutla üretime devam ediyor."

- İç piyasada 4-4,5 lira fiyat tahmini
Barış Kocagöz, Türk ve dünya pamuk piyasına ilişkin yaptığı değerlendirmede ise piyasada halen Ege pamuğunun 4,15 lira, Güneydogu pamuğunun ise 3,95-4 lira arasında işlem gördüğünü belirtti.
İç piyasada Kurban Bayramı nedeniyle bir iç sıkışıklık yaşandığını ve fiyatların tam dengeye oturmadığını dile getiren Kocagöz, "Pamuk piyasasının bayram sonrası gerçek değerine kavuşacağını zannediyoruz ama herhalde bu sene 4-4,5 lira arasında bir pamuk piyasası olur diye tahmin ediyoruz. Eğer fiyat 4 liranın altına düşmezse 50 kuruş pirimle beraber en azında yaşanabilir, sürüdürülebilir bir pamuk üretimini mümkün kılabilir. Bunu da ileri ki günlerde hep beraber göreceğiz" diye konuştu.
Kocagöz, dünya piyasasında ise pamukta 3 sezon önce yaşanan kriz sonrası Çin'in kritik stok yapma kararı alması, stoğun bugün itibariyle 10 milyon tonu bulması nedeniyle, bu ülkenin belirleyici konumunun olduğuna dikkati çekti. Çin'in stok miktarının, Türkiye'nin 550 bin ton olan yıllık toplam üretimiyle kıyaslandığında büyüklüğünün daha iyi anlaşılacağını ifade eden Kocagöz, şöyle devam etti:
"Dünyada toplam devreden stok ise 20 milyon ton civarında ve bu yüzden gerek ABD Tarım Bakanlığı, gerekse dünya pamuk piyasası tahmincileri tarafından 'dünyadaki pamuk stoğunun çok yüksek olduğu' gibi konuşmalarla bir negatif akım var. Fiyatlar da o yüzden bu seviyelerde duruyor. Burada bakış açısı çok önemli. Çünkü bu 20 milyon tonun 10 milyonu Çin'de. Çin'i çıkardığınız zaman dünyadaki stok 10 milyon ton ve bu miktar tarihteki en düşük stok miktarlarından biri. Buradan şu sonuca varılabilir; eğer Çin, 'ben hiç bir zaman stok miktarımı düşürmeyeceğim, hep tutacağım hatta yıllık ihtiyacımı da almaya devam edeceğim' derse pamuk piyasası yukarı gider, 'zaten stoğumda çok mal var ben biraz alımları azaltabilirim' derse fiyatlar işte bu seviyelerde seyreder, hatta biraz düşer. Yani pamuk piyasasında Çin artık kontrolü tamamen ele geçirmiş vaziyette. Dünya piyasasını o yönlenidrecek, diğer tarafları biraz figüran durumuna düşmüş durumunda. Bu noktada benim şahsi tahminim, Çin, zaten bu kararı kendi kritik stoğunu tutmak için aldı. Bu nedenle Çin'in normal pamuk alımlarına devam edeceğini ve onun için de fiyatların düşüş yönünde değil, daha çok yatay seyir veya yukarı yönünde bir piyasa olacağını tahmin ediyorum."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER