ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 12:55

EBSO ile TÜİK güvenli veri işbirliği protokolü

EBSO ile TÜİK güvenli veri işbirliği protokolü


Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile karşılıklı veri alışverişi protokolü imzaladı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve TÜİK İzmir Bölge Müdür Vekili Ökkeş Kulakoğlu’nun imzaladığı protokolle iki kurum arasında, veri alışverişinin yanısıra eğitim, tanıtım, sunum ve bilgilendirme toplantıları da yapılacak. TÜİK, yürüttüğü Resmî İstatistik Programı (RİP) kapsamında anket yoluyla üretilen işyeri istatistiklerinin internet ortamında veri girişleri konusunda, EBSO üyesi sanayicilere eğitim verecek. EBSO da üyelerinin TÜİK’in çalışmalarına katılımı ve bu yıl uygulamaya koyduğu web üzerinden ve epostayla sorumlu oldukları araştırmaları cevaplandırmaları konusunda destek sağlayacak.

İmza töreninde konuşan EBSO Başkanı Yorgancılar, bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmelerle birlikte ekonomik yapının tamamının, bilgiyi temel alacak şekilde yeniden yapılandığını söyledi. Kurum ve kuruluşların verileri doğru ve güvenilir bilgiye dönüştürmesinin önemine dikkat çeken Yorgancılar, güvenilir yöntemle sağlanan verilere dayanan bilgilerin de çetin rekabet ortamında kurumların varlığını sürdürebilmesini sağlayacak değerleri oluşturduğunu belirtti. Yorgancılar, “Özel sektörün, yatırımcıların aldığı kararlarda güvenilir istatistikler önemli role sahip. Türkiye’de güncel ve güvenilir veri üretilmesinden sorumlu kurum TÜİK ile bu açıdan anlamlı bir işbirliğine gidiyoruz. Doğru kaynaklardan elde edilen güvenilir verilerle işletmeler olarak, ekonomideki konumumuzu belirlerken geleceğe ilişkin planlarımızı da gerçekçi şekilde yapabileceğiz. Aynı zamanda ekonomi yönetiminin karar mekanizmalarını oluşturmalarında katkı sağlayabileceğiz.” dedi.

TÜİK Bölge Müdür Vekili Kulakoğlu da gelişen teknolojiyi veri oluşturmada kullanarak, bilgiye erişimde zamanı kısalttıklarını söyledi. Eskiden anketörlerin kapı kapı dolaşarak form doldurduğunu hatırlatan Kulakoğlu, “Şimdi sanayicimiz zamana ve mekana bağlı olmadan, işini aksatmadan, kurumumuzun kendisine verdiği şifreyle internet üzerinden veri girişi yapabilecek, bilgiye ulaşabilecek.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER