ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 21:31

EBSO Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İzmir'in EXPO 2020 adaylık sürecine ilişkin olarak, ''EXPO 2020 İzmir'in, Türkiye'nin hakkı. Bu sefer hazırlıklara ve tecrübeye baktığımızda, Türkiye'nin şansının daha iyi olduğuna inanıyorum'' dedi.
     Ali Babacan, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından düzenlenen Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, İzmir'de ve Ege'de en yüksek yatırımı gerçekleştiren, en fazla istihdam sağlayan, yenilikçilik konusunda ön plana çıkan kuruluşlara ödül vermekten mutluluk duyduğunu ifade etti.
     Şirketlerce kazanılmış bu ödüllerin, aslında tüm İzmir'e, Ege Bölgesi'ne ait olduğunu belirten Babacan, ''Her sene daha farklı firmaların yine bu sahnede ödüllerini almasını temenni ediyorum. Yetinmeyeceğiz, yatırım yapmaya, üretim yapmaya, ihracat yapmaya devam edeceğiz'' dedi.
     Babacan, sanayi kuruluşlarının başarısının, Türkiye ekonomisi açısından eskisine göre çok daha önemli olduğunu dile getirerek, ''Türkiye'de ekonomik modelimiz değişti. Son 10 yıldır özel sektöre dayalı bir program uyguluyoruz. Özel sektörün çabasıyla gerçekleşen bir ekonomik büyüme söz konusu. Biz inanıyoruz ki, özel sektörün dinamizmi, Türkiye ekonomisinin de dinamiği haline gelmiş durumda'' diye konuştu.
    
     İzmir'in EXPO 2020 adaylığı
    
     İzmir'in, dünyanın en büyük fuar organizasyonu olan EXPO'ya 2020 yılı için adaylığına da değinen Babacan, merkezi yönetim olarak bu adaylığa büyük destek verdiklerini belirti.
     Babacan, İzmir'in aynı organizasyona daha önce 2015 yılında aday olduğunu, ancak yeterli tecrübeye sahip olmadığı için bu fırsatı kaçırdığını hatırlattı. İzmir'in, yeni dönemde ki konumunun, 2015 adaylık tecrübesiyle çok daha güçlü olduğunu ifade eden Babacan, şunları kaydetti:
     ''2011 yılında EXPO 2020 konusunu değerlendirirken, Sayın Başbakan bana görüşümü sordu. Ankara milletvekili olduğum halde 'EXPO ile İzmir'i buluşturalım' dedim. Ben buna gerçekten inandığım için söylüyorum. İzmir, yönünü tüm dünyaya çevirmiş bir şehir, bu da onu güçlü bir aday haline getiriyor. 2015 seçimini kaybettiysek, bu İzmir'in yetersizliğinden değil, rakiplerimizin bu işi bizlerden önce öğrenmesinden kaynaklanıyordu. Biz hep, 'İzmir, Türkiye geliyor' diyoruz. EXPO 2020, İzmir'in, Türkiye'nin hakkı. Bu sefer hazırlıklara ve tecrübeye baktığımızda Türkiye'nin şansının daha iyi olduğuna inanıyorum.''
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER