ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 16:26

EBK‘dan CHP'li Öğüt‘e yalanlama


Et ve Balık Kurumu (EBK)‘ndan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt‘ün iddialarına yalanlama geldi.

Kurum, Ensar Öğüt‘ün ‘ithal etin fiyatının inmemesi için EBK depolarında bulunan yerli üretim etlerin piyasaya sunulmadığı‘ ifadesinin doğru olmadığını açıkladı. Yerli et üretiminin son 3 senede 2 kat arttığını bildirdi.

EBK‘dan konu ile ilgili yapılan açıklamada kurumun besicilerin hayvanlarını makul fiyata satabilmeleri ve diğer taraftan tüketicilerin korunması için faaliyetlerine devam ettiği aktarıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2010 Nisan ayında et fiyatlarında meydana gelen artışa karşı tüketiciyi korumak amacıyla kontrollü et ithalatına izin verilmiştir. Kırımızı et üretiminin ülkemiz kaynaklarından karşılanmasına öncelik verilerek ithal et fiyatlarının iç üretime baskısı önlenmiştir. Bunun sonucu olarak 2013 itibariyle toplam et üretiminde ithalatın payı yüzde 11’den yüzde 3,5’a gerilemiştir. Yerli et üretimimiz de son 3 senede 2 kat artarak 420 bin tondan 915 bin tona çıkmıştır.

2013 içerisinde piyasada bulunan etlerin tamamı yerlidir. Zira alınan önlemlerle karkas fiyatları yerli et için kilogram başına 14,45 lira, ithal et için ise 16 lira olduğundan ithalatın cazibesi kalmamıştır. Dolayısıyla ithalatçının korunduğu iddiası gerçek dışı olup, bakanlığa yapılmış bir ithalat başvurusu da bulunmamaktadır.

EBK, daha önce olduğu gibi kamu kurumlarının et talebini karşılamakta ve kendi satış mağazaları aracılığıyla piyasaya et sürmektedir. Bugün itibariyle kurum stoklarında piyasanın talebi hiçbir sınırlama olmadan karşılanmaktadır. Kurumun depolarında 7 bin 548 ton et bulunmaktadır.

Uzun senelere dayanan piyasa tecrübesi bulunan ve ülkemiz insanının gönlünde güvenilir bir marka olan EBK'yı asılsız iddialarla karalamak üreticimize haksızlıktır. Kurum, marka değerini siyasi hesaplarla yıpratanlar hakkında hukuki süreç başlatacaktır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER