ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 13:40

e-Vize uygulaması başladı


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Turizmde dünyada 6. konumdayız. Mal ihracatından sonra en büyük gelir kalemimiz turizm. Bu konuda Türkiye'ye gelen misafirlerin hayatlarını ne kadar kolaylaştırırsak, ülkemiz kazanacak" dedi.
     Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanlığında, elektronik vize (e-Vize) konusunda basın toplantısı düzenledi.
     Şimşek, burada yaptığı konuşmada, e-Vize uygulamasının, kamunun verimli çalışabileceğini, etkin ve kaliteli hizmet sunabileceğini dünyaya örnek olacak bir sistemle gösterdiğini söyledi.
     Maliye Bakanlığı olarak kendilerinin de bu programın bir partneri olmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:
     "Maliye'de bir zihniyet devrimi yaşanıyor. Biz de şimdi beyannamelerimizin yüzde 99'unu elektronik olarak alıyoruz. Hemen hemen tüm işlemleri elektronik ortama taşıyoruz. Yakında elektronik defter, elektronik fatura, elektronik denetim... Her şeyi biz elektronik ortama taşıyacağız. Dışişleri Bakanlığımız da gerçekten çağın bir adım ötesinde.
     Bu çok önemli Türkiye için. Çünkü turizmde dünyada 6. konumdayız. Mal ihracatından sonra en büyük gelir kalemimiz turizm. Bu konuda Türkiye'ye gelen misafirlerin hayatlarını ne kadar kolaylaştırırsak, ülkemiz kazanacak. Bu açıdan çok önemli bir adım. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum."
    
     -"Türkiye'ye vize uygulayan ülkeler ciddi şekilde azaldı"-
    
     Uzun yıllar kendisinin de yurt dışında yaşadığını ve vize almanın sıkıntılarını çok iyi bildiğini anlatan Şimşek, atılan bu adımların, Türkiye'nin geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemli olduğunu ifade etti.
     Bakan Şimşek, Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'ye vize uygulayan ülkeler de ciddi bir şekilde azaldı. Ben inanıyorum ki bu istikrarla, bu güvenli Türkiye yoluna devam ettiği müddetçe çok kısa bir süre içinde birçok ülke bizim turistleri çekmek için bu sistemleri kurgulayacak ve Türkiye'den turist çekmek için epey uğraş verecekler" diye konuştu.
    
     -"Dünyada kesin olan iki şey var"-
    
     Maliye Bakanı Şimşek, bir gazetecinin, "Vatandaşların talep etmeleri halinde alacakları ikinci pasaport için harç ödenecek mi-" sorusunu da "Biz değerli kağıtlardan tabii ki harç alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz. Dünyada kesin olan iki şey var. Ölüm ve vergiler" şeklinde yanıtladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER