ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2014 Çarşamba 13:39

e-tapu dönemi başlıyor

e-tapu dönemi başlıyor

Gurbetçi vatandaşların satış ve ipotek gibi tapu işlemlerini Türkiye’ye gelmeden yapabilmelerini sağlayacak hizmet, ilk olarak Berlin’de kullanılmaya başlandı.


Türk Telekom’un yurtdışı erişim çözümlerinden Global Kurumsal Ağ (TTVPN Global) ile teknoloji e-tapu hizmetini hayata geçirdi. Bu sayede Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları ve Türkiye'de gayrimenkul edinmek isteyen yabancılar, tapu işlemlerini bulundukları şehrin Tapu ve Kadastro Ataşeliği’nde gerçekleştirebilecek.

PROJE, 4 MİLYON GURBETÇİYE HİZMET VERECEK

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Türk Telekom ile yaptığı iş birliği çerçevesinde başlatılan servis sayesinde, Avrupa’daki yaklaşık 4 milyon Türk vatandaşı, artık Türkiye’ye gelmeden bulundukları ülkenin tapu müşavirliğinde arsalarının ve gayrimenkullerinin satış ve ipotek gibi işlemlerini gerçekleştirebilecek. e-tapu hizmeti ile intikal, trampa, tapu kaydı ve kayıt örneği ile kadastro verilerine ilişkin bilgi amaçlı uygulama ve harita örneği imkânı da sunan sistemde işlemler kolaylıkla yapılabilecek. Ayrıca Türkiye’deki banka ve finans kuruluşları da Avrupa’daki tapu işlemlerini artık Berlin Başkonsolosluğu bünyesinde hizmet sunan Tapu ve Kadastro Ataşeliği’nde tamamlayabilecek.

Türk Telekom, bu projede dünyada 200’den fazla ülkede hizmet verdiği TTVPN Global hizmetiyle yer alırken, yurtiçi ve yurtdışı lokasyonları arasında oluşturulacak özel sanal ağ ile kaliteli bir veri iletişimi olanağı sunacak. Türk Telekom’un teknoloji iş ortaklığı ile kurulan sistem sayesinde, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tüm hizmetlerini dünyanın neresinde olursa olsun tek bir program üzerinden ve en güvenli yapı içinde gerçekleştirebilecek. Bu özelliğiyle, yurtdışında ofisleri bulunan küresel Türk şirketleri, ithalat ve ihracat yapan KOBİ’ler, yurtdışında elçilikleri ya da temsilcilikleri bulunan devlet kurumları, Türkiye’deki tapu işlemlerini tek bir ağ ve program üzerinden ortak olarak yaparken, güvenli, hızlı, esnek ve ölçeklenebilir bir bağlantıya sahip olacak.

Türk Telekom’un teknoloji ortağı olduğu e-tapu hizmeti sayesinde, yabancı ülke vatandaşları da Türkiye’de mülk edinme ve satma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Yabancı bankalar e-tapu hizmeti üzerinden Türkiye’den ipotek kabul edebilecekleri gibi, mal beyanı kontrolü de yapabilecekler. e-tapu hizmetleriyle, tüm dünyada dikkat çeken projeler geliştirilen Türkiye gayrimenkul sektörü elde ettiği başarıyı global düzeye taşıma imkanı bulacak. Yabancı gayrimenkul şirketleri Türkiye’de proje yapma konusunda fırsatları yakalayacak, mülk alım satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Türk Telekom teknolojisiyle geliştirilen e-tapu hizmeti, yabancı yatırımcının önündeki bürokratik işlemleri de ortadan kaldırılarak, yabancı sermayenin de kapılarını açacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER