ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2014 Çarşamba 09:42

Dünyanın en pahalı kahvesi bir hayvan dışkısından

Dünyanın en pahalı kahvesi bir hayvan dışkısından

Dünyanın en pahalı kahvesi olan Kopi Luwak bir hayvan dışkısından üretiliyor.


Kopi Luwak'ın kilosu yaklaşık olarak 350 eurodan (990 lira) satılmakta.


Dünyanın en az üretilen ve en pahalı kahvesi olan Kopi Luwak bir tür misk kedisi olan 'Paradoxurus'un yediği kahve çekirdeklerinin dışkısından elde ediliyor.Kahve, fiyatı ve tadı olarak diğer kahve türlerinden büyük ölçüde farklılık taşıyor. Avrupalıların yeni yeni keşfettiği bu kahvenin bir fincanı 20 eurodan (55 lira) daha pahalıya satılıyor.

Kahve’nin üretiminde Paradoxurusların büyük bir katkısı var. Sadece kahve çekirdekleri ile beslenen bu hayvanlar, yedikleri bu kahveleri dışkıları ile dışarı atıyor, daha sonra işlenen kahveler paketlenerek dünyaya ihraç ediliyor.

Ancak bu kahvenin üretimi için hayvanların kullanılması PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) başta olmak üzere hayvan hakları dernekleri tarafından büyük tepki çekmekte. PETA’ya göre kahve üretimi için Paradoxuruslarlar doğal ortamlarından koparılarak dar kafeslerde yaşamaya mahkum ediliyor ve hayvanlara yiyecek olarak sadece kahve çekirdekleri veriliyor.Doğal ortamından koparılan hayvanlar zaman içinde avcılık özelliklerini kaybediyor. Kahve üreticisinin yaşlandığında ya da verimi düştüğünde doğal ortamına saldığı hayvanlar ise birkaç ay içerisinde uyum sağlayamayarak ölüyor.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER