ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:16

Dünya Turizm Örgütü’nden EXPO’ya destek


 İzmir'in Çeşme ilçesinde turizm zirvesi başladı. Açılış kokteylinde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) üyelerine, "EXPO 2020 İzmir" baskılı tişört ve şapka dağıtılarak destek istendi. UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, EXPO 2020’nin en güçlü adayının İzmir olduğunu söyledi.

UNWTO 55. Dönem Avrupa Bölgesel Komisyonu, Çeşme’de dört günlük programına başladı. Radisson Otel’deki açılış kokteyline Genel Sekreter Rifai, UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Kishore Rao, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Türkiye Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ile UNWTO Avrupa Bölgesel Komisyonu üyeleri katıldı. Kokteylde ETİK tarafından, 100 kişilik Birleşmiş Milletler heyetine EXPO İzmir, Çeşme ve Alaçatı tanıtım filmleri gösterildi. Bölgeye ait folkloru tanıtmak için Ege Bölgesi'nin ünlü halk oyunu Harmandalı’nın da oynandığı kokteylde ETİK tarafından Taleb Rifai, Kishore Rao ve Müsteşarı Özgür Özaslan’a teşekkür plaketleri takdim edildi.

KOMİSYONDAN EXPO DESTEĞİ

ETİK tarafından ayrıca EXPO 2020 İzmir vurgulu tişört ve şapka dağıtılarak, İzmir’in adaylığında destek istendi. UNWTO Genel Sekreteri Rifai, en güçlü adayın İzmir olduğunu belirterek, “İzmir, EXPO 2020’ye inanmış durumda. Bu büyük organizasyonu düzenlemek isteyen diğer kentlere göre İzmir’in şansının bir hayli yüksek olduğunu söyleyebilirim.” dedi. ETİK Başkanı İşler ise çeşitli ülkelerden toplantı için yaklaşık 120 üyenin Çeşme’de bulunduğuna dikkat çekerek, “Türkiye adına İzmir ve Çeşme’nin evsahipliği, ETİK olarak bize ayrı bir gurur veriyor. Genel Sekreter Taleb Rifai başta olmak üzere komisyon üyeleri ve diğer yabancı konuklar, EXPO sürecinde İzmir’e destek olacaklarını ifade etti. Bu, İzmir adına son derece önemli bir gelişme. Örgütle birlikte tüm Türkiye ve Avrupa’daki turizmcilerin gözü İzmir’de olacaktır. Bu noktada ETİK, İzmir turizminin gelişmesine koyduğu bu katkıyı tüm İzmirlilerle paylaşmaktadır. İzmir’in EXPO yürüyüşünde belirleyici rol oynayacak bu büyük organizasyonun İzmir’e taşınması için ortaya koyduğu yardım ve destekleri dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik’e teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Dev zirveye Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Osman Ayık adına katıldığını hatırlatan İşler, “Başkanımız Osman Ayık adına bu organizasyonda olmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Sayın başkan, Kiev programı olduğu için aramızda bulunamadı. Ona vekaleten TÜROFED Başkan Yardımcısı olarak Çeşme’de bulunuyorum. Sayın Başkan Ayık, böyle bir organizasyonun İzmir’de yapılmasının onurunu ve gururunu yaşadığını belirtti, bizler de ona katılıyoruz.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER