ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2014 Cumartesi 15:53

Dünya Kupası ekmek kapısı

Dünya Kupası ekmek kapısı

Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nın 1 milyon kişiye doğrudan ya da dolaylı yolla istihdam sağladığı ve ülke ekonomisine 30 milyar dolar enjekte edeceği ifade ediliyor.


Çalışma ve Turizm Bakanlıklarının ortak talebi üzerine devlete bağlı bir istatistik kurumuna yaptırılan araştırma son üç yıllık hazırlık sürecinin bütününü kapsıyor. Bu süreçte tamamı kayıtlı çalışan olmak üzere 710 bin sürekli ve 250 bin geçici işçiyle anlaşma yapıldığını belirten yetkililer bu rakamların ülkenin işsizlik oranlarını aşağıya çektiğini ifade ettiler.

Ayrıca organizasyona bağlı turizm gelirlerinde ciddi bir artış olduğunu ortaya koyan araştırma, turnuva sonuna kadar ülkeye sağlanan döviz girişinin 30 milyar dolara ulaşabileceğini ortaya koyuyor. Bu rakamın ekonomisi türbülansa giren ve son on yıllık tarihinde ilk kez cari açık beklentisi içinde olan ülkeye doping etkisi yapacağı öngörülüyor.

Turnuva boyunca 600 bin yabancının ülkeye gelmesi beklenirken otel doluluk oranlarının beklentilerin üzerine çıktığı ifade ediliyor. Bu tür büyük organizasyonların ülke tantımına önemli katkı yaptığını savunan turizm otoriteleri inşa edilen yeni tesis ve otellerin bundan sonraki büyük organizasyonlara kolaylık sağlayacağını ifade ediyorlar. Araştırma ayrıca Brezilya’nın kongre turizmi pastasından aldığı payın giderek arttığına da işaret ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER