ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 22:35

Dünya Ekonomik Forumu, ''Orta Asya ve Güney Kafkasya'' gündemiyle toplanacak


Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, 7-8 Nisan'da düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu'nda (World Economic Forum - WEF), bölgenin devlet ve hükümet başkanları ile uzmanlar Orta Asya ve Güney Kafkasya ekonomilerini ele alacak.
     Hazar Strateji Enstitüsü'nden (HASEN) yapılan açıklamaya göre, bölge liderleri ''Avrasya'nın Davosu''nda ekonomik kalkınmayı, işbirliğini konuşacak. Forum kapsamında 7-8 Nisan tarihlerinde Bakü'de ''Güney Kafkasya ve Orta Asya'nın Geleceği ile İlgili Stratejik Diyalog'' konulu bir toplantı düzenlenecek.
     Program, 7 Nisan akşamı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in vereceği resepsiyonla başlayacak, 8 Nisan'da ise ''Orta Asya ve Güney Kafkasya İçin Öngörüler'' başlıklı oturumla açılacak.
     Toplantılarda, bölgenin dünya ekonomisindeki yeri, sağladığı fırsatlar, Kafkasya ve Orta Asya ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının konuşmacı olarak katılacağı oturumda tartışılacak.
     Forum kapsamında, ''Girişimcilik ve İnsan Sermayesi: Bölge inovasyon ve teknolojik kalkınma için bir çekim merkezi olabilir mi-'', ''Bölge, kısa vadeli kazançlarını nasıl uzun vadeli karlara dönüştürebilir-'', ''Ticaret ve Tedarik Zincirleri: Bölge Avrasya ticaretinin kalbine dönüşecek mi-'', ''Azerbaycan'ın Vizyonu'' konulu oturumlar düzenlenecek.
     Ulaşım, altyapı, tarım, madencilik, finans, telekomünikasyon gibi sektörlere ilişkin bilgilerin ve öngörülerin paylaşılacağı oturumlarda, Güney Kafkasya ve Orta Asya bölgelerinde işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin öneriler gündeme gelecek.
     Foruma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Gürcistan Başbakanı Bidzina Ivanishvili ile Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Schwab'ın da katılması bekleniyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER