ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 11:06

Dünya Ekonomi ForumuToplantısı başladı


Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu başladı. Azerbaycan Devlet Başkanı İlhan Aliyev’in de katıldığı toplantıda Türkiye’yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız temsil ediyor. “ Kafkasya ve Orta Asya'nın Geleceği İçin Stratejik Diyalog “konulu foruma bölge ülkelerinden çok sayıda yetkili katılıyor.
Açılış töreninden sonra forum, ''Orta Asya ve Güney Kafkasya Yönelik Vizyonlar” paneliyle açıldı. Panelde söz alan Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'nin bölgesindeki enerji politikalarını desteklediğinin altını çizdi. Katılımcılara Türkiye’nin enerji yapısı ve politikaları hakkında bilgi veren Yıldız, enerjinin kalkınmanın üzerindeki rolüne işaret etti. Enerji politikalarının ulusallaştığını dile getiren Yıldız, ülkelerin globalleşen ve ulusallaşan politikalar gölgesinde bu alanda işbirliği yapabildiğini aktardı.
Türkiye'nin enerji hamlelerinden söz eden Yıldız, son 10 yılda bu konuda büyük yatırımlara imza atıldığını beyan etti.
Türkiye'nin bölgede yürüttüğü önemli enerji projeleri olduğunu hatırlatan Yıldız, Rusya ile Güney Akımı projesini, Azerbaycan'la TANAP'ı geliştirdiklerini ifade etti.
Yıldız şöyle devam etti; “ Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne de ihtiyaç duyduklarında elektrik veriyoruz. Bölgeye katkımızın siyasi istikrarla daha da arttığını görüyoruz. Türkiye, coğrafyasından kaynaklanan avantajları da kullanarak projeler geliştirmek için pozitif tutumunu sürdürecek.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER