ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 15:28

Dünya Bankası, Türkiye için yüzde 3,6 büyüme öngördü


Dünya Bankası, Türkiye'nin 2013 yılı ekonomik büyümesinin beklentilerinin altında kalarak yüzde 3,6 olarak gerçekleşeceğini öngördü. Bankanın hazırladığı ‘Türkiye Düzenli Ekonomik Bilgi Notu’na öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"2012’de yaşanan yumuşak inişin ardından, 2013’te ekonomik aktivite yeniden canlanmaya başladı. Enflasyon yılsonunda Merkez Bankası’nın hedef aralığında gerçekleşmesi öngörüldü. Gelişmekte olan ülkelere gelen sermaye akımlarındaki oynaklık göz önüne alındığında, Türkiye’nin dış finansmana olan bağımlılığı önemli bir risk faktörü olarak öne çıktı.
2014-2018 Kalkınma Planı dışsal risklerin azaltılması ve büyüme potansiyelinin yükseltilmesi açısından büyük önem taşıyan reformların devam ettirilmesi için fırsat sunuyor."

Bilgi notunda Türkiye’de son zamanlardaki ekonomik gelişmeler, beklentiler ve riskler analiz edildi. Dış dengesizliklerde 2012 yılında yaşanan önemli iyileşmelerin vurgulandığı açıklamada, Türkiye’nin dış finansman ihtiyaçları kilit bir kırılganlık olarak belirtildi. Raporda, son ekonomik eğilimlerin Merkez Bankası’nın ekonomiyi daha fazla destekleme olanağını sınırlandırılabileceğinin altı çizildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER