ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 11:57

Dükkanlar, AVM’ler karşısında dayanamıyor

Dükkanlar, AVMler karşısında dayanamıyor


Şehirlerin içlerinde mantar gibi yan yana açılan AVM’lerin esnafa verdiği zararın yanında tedarikçilere ve yerli yatırımcıya da zarar verdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Peşpeşe açılan her AVM’de mağaza açmaya çalışan yerli yatırımcı rekabete ve maliyetlere dayanamayıp, dükkanı kapatıyor.

Yabancı markalara ise hem kira hem de ortak giderlerde indirim yapılıp maliyet fark yerli mağazalardan çıkarılıyor” dedi.

Birbirinin aynı konsepte açıldıkları için marka yarışına giren AVM yönetimleri, yabancı markaları çekebilmek için 100 avro metrekare fiyatını 50 avroya indirdiklerini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, “Bugün alışveriş merkezlerine yapılan 40 milyar dolarlık yatırımın 12 milyar dolarlık kısmı yabancı sermayeden oluşmaktadır. Açılan her AVM birbirinin aynı konsepte oluyor.

Yabancı ünlü markaların kendi AVM’lerinde açılması için her türlü kolaylığı sağlıyorlar. Kiralarını yarı yarıya azalttıkları gibi AVM’nin ortak giderlerinde de indirim yaparak ayrımcılık yapıyorlar. AVM için pazarlık yapan yerli mağaza sahibi ise aynı şartları alamıyor. Yabancının maliyetini de yerli ödüyor. Aynı turizm sektöründe olduğu gibi yabancıya ucuz yerliye pahalı tarife uygulanıyor” diye konuştu.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER