ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 12:54

Düğün sezonu açıldı


Havaların ısınmaya başlamasıyla düğün sezonu açılırken, birbirinden farklı ve ilgi çekici gelinlikler de vitrinlerdeki yerini aldı. Üreticiler her gelir seviyesine göre gelinlik dikse de ortalama fiyat 600 lira civarında değişiyor. Bu arada Ramazan'ın yaz ortasına denk gelmesiyle kampanyarın erken başlamasının da etkisiyle şehrine göre daha ucuza gelinlik bulmak da mümkün.

Gelinlik modelleri ve fiyatları ilgili Cihan’a değerlendirmelerde bulunan sektörün önde gelen isimleri, yer yer yapılan indirimlerin hem üreticileri hem tüketicileri memnun ettiği kanaatinde. Merhum ağabeyi Ermiya Akay’ın, “Gelinlik modeli kadının beğenisi ile erkeğin cüzdanı arasında gidip gelir.” sözüne atıfta bulunan Akay Gelinlik'in ortağı Mustafa Akay, “Fiyatlar bütçe ve beğeni ile ilgili. Bizim, bin 800 liradan başlayan, 5 ila 6 bin liraya kadar uzanan bir skalamız var. Ama bunun içinde her tabakaya, gelir grubuna uygun bir gelinlik var." dedi.

İnternet üzerinden satışları da bulunduğunu ve bu sayede aynı kalitedeki gelinliklerinin daha ucuza alınmasının mümkün olduğunu aktaran Akay, "Malum, şubelerde fiyatlara yer ve eleman giderleri, elektrik ile su maliyetleri yansıyor. Web ortamında böyle bir durum yok. Bu nedenle bir internet sitesi açtık. Burada 800 liraya gelinlik bulmak mümkün, hem de Akay ürünlerinden." bilgisini verdi. Akay, damat adaylarına da “Bütçeleme yaparken gelinin taleplerine önem verin. Dilediği gelinliği alın. Çünkü ev, mobilya, her şey değişecek ama düğün fotoğrafı değişmeyecek. Burada yapılacak olan bütçeye uygun, hanımın beğendiği yerden gelinlik alıp mutlu olmak.” tavsiyesinde bulundu.

Uçar’ı Tasarım’ın sahibi Ayşegül Uçar da sezonu indirimlerle açtıklarını belirterek, “Bundan 2 hafta evvel Anneler Günü’nde anne adayları için bir bir indirimimiz oldu. Facebook sayfamızdan da ilan ettik. Ürünlerimiz 600 ila bin 300 liradan satışa sunuldu. Gelen müşterilerimiz indirimden yararlandı.” dedi.
Gelinliklerinin bin 500 liraya mal olduğunu ama kampanyalar sayesinde daha uygun fiyata gelinlik bulmanın mümkün olduğunu dile getiren Uçar, “Arada bir böyle uygulamalar oluyor. Bu dönemlerde 800 liraya, hatta 600 liraya bile gelinlik bulmak mümkün. Yer yer müşterilerin yararına faaliyetlerimiz oluyor. Örnek vereyim, 15-25 Haziran’da gelen müşterilere yüzde 30 indirim yapıyoruz. Gelen müşteriler içinde beğenenler bakıyor, alıyor. Bunlardan tadilat talep edenlerin temmennilerini de hemen yerine getiriyoruz.” şeklinde tüyo verdi.

SEKTÖR RAMAZAN SONRASINDAN UMUTLU

Kış aylarında da satış yapan moda evleri, karları ve gelirleri adına Ramazan ayından umutlu. Şubat ve Mart ayında satışlarının arttığını vurgulayan Akay Gelinlik ortaklarından Mustafa Akay, “Ramazan’ın öne gelmesi sektörde geliş gidişleri etkiliyor. Şu aşamada yüzde 15-20 yukarımız var, hamdolsun.” ifadelerini kullandı. Ramazan’dan evvel 2014 sezonunu açacaklarını anlatan Akay, şöyle devam etti:

“Çünkü gelin adaylarıına yeni sezon ürünleri ile hitap etmeyi diledik. Yenilik yapmak gerekiyor, çünkü sektörde doyum başladı. Malum, kış aylarında belli modeller oluyor; bunlar bir birine benzer hale geliyor. Biz modellerin adedini artırıp tüketiciye yeni seçenekler sunmayı temel aldık."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER