ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 21:25

DTO Başkanı Özer: Denizli sanayisinde sektör çeşitliliği devam ediyor

DTO Başkanı Özer: Denizli sanayisinde sektör çeşitliliği devam ediyor


 Denizli Ticaret Odası(DTO) Başkanı Necdet Özer, İstanbul Sanayi Odası(İSO) tarafından her yıl açıklanan Türkiye’nin en büyük ilk 500 firması arasına 2012 yılı verilerine göre, ilde sektör çeşitliliğinin görüldüğünü söyledi.

Listeye Denizli’den 11 firmanın girdiğini belirten Özer, “Özellikle son 5 yıllık veriler incelendiğinde tekstil ve konfeksiyon sanayiinde üretim yapan firmaların azaldığı buna karşın metal, bakır işleme, kablo, çimento, kağıt ve gıda sanayinde üretim yapan firmaların arttığı görülmektedir. Bu yılki sıralamada 8 firma kablo, metal, bakır işleme, çimento ve kağıt sanayinde üretim yapmakta, 2 firma gıda ve yem sanayinde, 1 firma da tekstil sanayinde üretim yapmaktadır. Bu sıralama, üretimden net satışlara göre olduğu için Denizli sanayisinin çeşitlendiğini söylemek mümkündür. Ayrıca ilk 500 firma sıralamasında, özellikle kablo, metal, bakır işleme ve çimento sanayideki firmaların ağırlığı artırmıştır.” dedi.

İlk 500 sıralamasında azaldığı görülen tekstil sektörünün ise Denizli’nin halen birinci önceliği olduğunu ifade eden Özer, “Tekstil ilimizden yapılan ihracatta da birinci sıradadır. Dolayısıyla Denizli ekonomisi, sektör çeşitliliğini sürdürmeyi başarmış bir şekilde ekonomiye katkı sağlamaya devam etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER