ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 15:24

Dövizdeki dalgalanma, lastik sektörünü olumsuz etkiledi


Otomotiv Lastik Satıcıları ve Servisçileri Derneği (LASED) Başkanı Mustafa Karataş, lastik sektörünün ham maddenin ithal edilmesi nedeniyle döviz fiyatlarındaki dalgalanmadan etkilenenlerin başında geldiğini belirterek, "Şubat başında maliyet markalara göre yüzde 5-10 puan artış gösterdi" dedi.
Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kışın çok sert geçmemesine rağmen kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi ve sürücülerin bu konuda bilinçlenmesiyle hedeflenen satışların üçte ikisine ulaşıldığını söyledi.
Kış lastiğinin zorunlu hale getirilmesinin iki yıldır gündemlerinde olduğunu kaydeden Karataş, geçen yıl mart ve nisandaki toplantılarda üreticilerin ve ithalatçıların üretim ve stoklarını planlayabilmeleri için bu yıl erken davranılması gerekliliğinin konuşulduğunu fakat tebliğde gecikme yaşandığı için yeterince stok yapılamadığını anlattı.
Karataş, 54 il için yayımlanan Kış Lastiği Genelgesi'nin pazarı tam anlamıyla hareketlendiremediğine dikkati çekerek, "Kış koşullarının yoğun yaşandığı Balıkesir, Malatya ve Ordu gibi bazı illerin de kapsama alınması gerekiyor. Ayrıca yol denetimleri daha çok ticari araçlar üzerinde yoğunlaşıyor, binek otomobiller de ticari araçlar gibi yoğun denetime tabi tutulursa lastik kökenli kazaların olabildiğince azalacağını düşünmekteyiz. LASED olarak lastik satışından çok trafik kazalarının azalması açısından kış lastiğini değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.
- "Zorunluluklar satışları değiştirmedi"
"Kış lastiği zorunluluğu, adetsel olarak genel lastik satışlarında değişikliğe neden olmadı" diyen Karataş, "Öndecen yaz lastiği üreten fabrikalar yaz lastiği yerine kış lastiği üretti. Gerek iş hacmi gerekse de istihdam açısından fazla değişiklik olmadı. Sadece kış lastiği ile yaz lastiğinin genel olarak yüzde 10'luk fiyat farkı parasal açıdan fark etmiştir" ifadesini kullandı.
Karataş, ekonomideki gelişmelerin lastik sektörünü doğrudan etkilediğini dile getirerek, "Dövizdeki dalgalanmadan lastik sektörü ilk etkilenenlerden çünkü lastiğin ham maddesi kauçuk ve diğer bileşenler ithal ediliyor. Bu da hemen lastik fiyatlarına etki ediyor. Şubat başında markalara göre yüzde 5-10 puan artış gösterdi" değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER