ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 15:24

Döviz kuru dengelendi


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, uyguladıkları makro-ihtiyati politikalar sayesinde döviz kurunun dengeden sapmasının azaldığını söyledi.

Londra’da yapılan Banka Ekonomistleri Toplantısı'nda bir konuşma yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, uygulamaları hakkında bilgi verdi. Makro-ihtiyati politikaların etkili bir şekilde kullanılmasıyla döviz kurunun dengeden sapmasının azaldığını aktaran Başçı, toplantıda özetle şu mesajları verdi:

"Sermaye akımlarındaki oynaklık kredilerin ve döviz kurlarının denge trendlerinden sapmasına neden olabilmektedir. Kredilerin ve döviz kurlarının dengeden sapması gelişmekte olan ülkelerde hem fiyat istikrarına hem de finansal istikrara zarar verebilmektedir. Makro-ihtiyati politikalar, Türkiye’de aşırı hızlı kredi büyümesinin kontrol altına alınmasında etkili olmuştur. Makro-ihtiyati politikaların etkili bir şekilde kullanılması döviz kurunun dengeden sapmasını azaltmak açısından da faydalı olmaktadır. Fiyat istikrarının ve finansal istikrarın güçlendirilmesi Türkiye’nin dengeli büyüme görünümünü de iyileştirmektedir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER