ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 11:40

Dört kıta 51 ülkeden gençler öğrenim görüyor

Dört kıta 51 ülkeden gençler öğrenim görüyor

Gediz Üniversitesi, yurtiçindeki tercih başarısını sınırların ötesine de taşıyor.


Gediz Üniversitesi, yurtiçindeki tercih başarısını sınırların ötesine de taşıyor. Her yıl farklı ülkelerden daha çok yabancı öğrenci, lisans eğitimi için başvuruyor. Dünya çapında bilinen ve tercih edilen üniversite olma hedefiyle yurtdışında yapılan yoğun tanıtım çalışmaları sayesinde bu sonuca ulaşılıyor. Yabancı kaydı yapılan ilk yıl olan 2010’da dokuz ülkeden öğrenciler İzmir’in yolunu tutmuştu, geçen sene ülke sayısı 35’e çıktı. Bu yıl ise çıta daha da yükseldi; ABD, Afganistan, Angola, Bangladeş, Cezayir, Ekvator Ginesi, Fransa, İsviçre, Kazakistan, Liberya, Moğolistan, Moritanya, Orta Afrika, Sudan, Suriye ve Suudi Arabistan’ın da eklenmesiyle ülke sayısı 51’e ulaştı. Ayrıca öğrenci değişim programı Erasmus kapsamında da Litvanya, Polonya ve Slovenya’dan gençler bulunuyor.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini, kültürleri buluşturup kaynaştırmada öncü rol üstlendiklerini dile getirdi. Seyrek’teki kampüslerinde 250 yabancı öğrencinin Türk yaşıtlarıyla birlikte eğitim gördüğüne dikkat çeken Çevik, şunları söyledi: “Dünyaya mal olmuş üniversitelerde yabancı öğrenci oranı yüzde 10 ile 20 arasında değişir. Gediz Üniversitesi bu orana kısa sürede yaklaştı, dünya üniversitesi iddiasını bir kez daha ortaya koymuş oldu. Lisans eğitimi için yurtdışından öğrenci çekmek, öyle kolay bir iş değil. Ciddi çalışma yapmanız ve güven kazanmanız gerekiyor. Kısa sürede ulaştığımız sonuç, Gediz Üniversitesi’nin farkıdır. Hedefimiz 100 ülke, bin yabancı öğrenci.”

Rektör Çevik, Gediz Üniversitesi’ne öğrenci gönderen ülkeler arasında ABD’nin de bulunmasının önemine işaret ederek, “Amerikalı gençler, dünyanın dört bir yanından öğrenci yağan ülkeleri dışında öğrenim görmeye pek sıcak bakmıyor. Gediz Üniversitesi olarak bu alanda adeta ABD’yi keşfettik. Her sene daha da artan yabancı öğrencilerimiz ve yabancı akademisyenlerimizle dünyayı İzmir’de buluşturup kültürleri kaynaştırıyoruz. Dünya gençliğinin üniversite eğitimi için bizi seçmesi, İzmir ve ülkemiz açısından da büyük önem taşıyor. Bu öğrenciler, dört beş yıl geçirdikleri Türkiye’yi ikinci vatanları, İzmir’i de memleketleri olarak görecek, bizimle aynı dili konuşacak.” dedi.

Gediz Üniversitesi'ne dört yıllık lisans eğitimi için öğrencilerin geldiği ülkeler şunlar: ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus, Bulgaristan, Burkina Faso, Cezayir, Demokratik Kongo, Ekvator Ginesi, Endonezya, Etiyopya, Fas, Fransa, Gambiya, Gine, Güney Afrika, Haiti, Hollanda, İsviçre, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo Cumhuriyeti, Kosova, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moğolistan, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Orta Afrika, Pakistan, Rusya, Senegal, Somali, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tanzanya, Türkmenistan, Uganda, Yemen ve Zambiya. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER